Na severu zdi, na jihu okna

Pondělí, 22. Únor 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Pokud se k novostavbě rodinného domu od Davida Chmelaře přiblížíte z ulice, ze severu, najdete jen garáž a dlouhou, bílou zeď s několika okny. Ale jižní tvář domu, ta s výhledem na řeku, je už úplně jiná. Svým maximálním prosklením zdařile ruší hranici mezi vnitřkem a vnějškem. Pokud to stále nestačí, vyjděte až do atria.

David Chmelař, RD Týn nad Vltavou - foto © Jiří Vaněk a investor
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor David Chmelař
Ateliér Chmelař architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Týn nad Vltavou
Ulice, číslo Dewetterova 565
PSČ 375 01
Datum projektu 2013
Datum realizace 2015
Poznámka

Foto © Jiří Vaněk a investor

Dům je navržen jako jednopodlažní nepodsklepený objekt. Reaguje svým tvarem na velmi specifický tvar pozemku. Obtáčí se okolo jeho severní hranice a vytváří tak uprostřed své dispozice jisté atrium společné pro obytné místnosti. Zde je umístěna terasa. Dále tak ponechává volnou maximální plochu zahrady osluněné z jihu.

Veškeré obytné místnosti přiléhají k jižní a jihozápadní fasádě domu a jsou na tyto světové strany převážně prosklené. Toto rozmístění poskytuje bohaté proslunění místností.

Střecha domu je navržena jako plochá ukončená atikou.

Při vjezdu na pozemek je umístěno kryté parkovací stání, jehož zastřešení navazuje na střechu domu. Přesahy střechy nad vchodem do objektu umožňují komfortní suchý přechod do samotného domu.

Terasa je navržena na jižní straně objektu. Navržená zeleň doplňuje výhledy a vytváří částečně stínění zahrady.