Nákupní centrum v Petrohradu ve skandinávském stylu

Pondělí, 26. Červen 2017 - 0:00
| Napsal:

V srpnu to bude již rok, co úspěšně funguje nákupní centrum Okhta Mall v Petrohradu. Snahou autorů z finské architektonické kanceláře L Architects bylo vytvořit nejen víceúčelový prostor, ale i kvalitní novou dominantu města. Základ pro tento záměr tvoří jednoduchý skandinávský design spolu s použitím kvalitních moderních materiálů a technologií.

Nákupní centrum Okhta Mall - foto© Cembrit
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér L Architects Ltd.
Světadíl Asie
Země Rusko
Město Petrohrad
Ulice, číslo Prospekt Šaumjana 195027
Datum realizace 2016
Materiál
Poznámka

Foto © Cembrit

Nenápadně nápadná fasáda

Zajímavým prvkem celého návrhu je fasáda nepravidelného tvaru, kterou architekti vytvořili z různých mnohoúhelníků vyřezávaných z vláknocementových fasádních desek Cembrit. Fasáda je složena v zajímavém rytmu, který je viditelný i z velké vzdálenosti. Jemný nepravidelný rastr desek elegantně rozbíjí velkou plochu plné fasády, která tak působí o něco méně hmotným dojmem.

Okhta Mall nabízí téměř 80.000 m2 obchodních ploch a prostorné parkoviště. Celková podlažní plocha centra je 144.000 m2. Ta je tvořena čtyřmi nadzemními a dvěma podzemními podlažími.

Konstrukce strukturálního tvaru objektu je tvořena předpínaným betonovým skeletem, který vznikl přímo na stavbě.

"Naším cílem bylo využít centrální polohu nákupního centra pro vybudováním vysoce kvalitního objektu, které není na vysoké úrovni pouze z technického hlediska, ale také sleduje kritéria trvale udržitelného rozvoje, vytváří ty nejlepší podmínky pro nájemce a poskytuje příjemné prostředí pro zákazníky. Výsledkem je nový komerční, sociální a funkční symbol města." říká Veli-Matti Kullas, ředitel společnosti SRV pro Project Development v Rusku.

Důkazem toho, že se záměr podařil je fakt, že Okhta Mall získalo certifikát LEED GOLD.

Za nákupy, za kulturou i do knihovny

Okhta Mall je také první nákupní centrum v Petrohradě, kde zákazníci naleznou knihovnu.

”Knihovna do centra přivede také zákazníky, kteří běžně nepatří do cílové skupiny nákupních center. Dalším jedinečným prvkem je multifunkční areál, který slouží jako místo pro setkávání i konání nejrůznějších kulturních akcí.”, říká Veli-Matti Kullas.

Trup letadla jako inspirace pro řešení fasády

”Centrum Okhta Mall je navrženo tak, aby bylo zajímavé nejen svou velikostí, ale i řešením fasády. Její vzhled je inspirován plátováním trupu letadla přistávajícího na letišti Pulkovo, jenž se nachází na druhém konci města. Jinými slovy, centrum je novým urbanistickým symbolem města," říká Kuutsa.

”Náš návrh přináší skandinávský jednoduchý design, ale zároveň naplňuje potřeby zákazníků z hlediska funkcionality. Celkem v rané fázi návrhu jsme se rozhodli pro návrh fasády z vláknocementových desek, které nám umožnily vytvořit na fasádě zajímavý opakující se vzor," doplňuje architekt Päivi Willman z L Architects.

”Snažili jme se vymyslet způsob, jak řezat desky do zajímavých tvarů, a současně mít minimální prořez. Také jsme chtěli dosáhnout snadné instalace tím, že se vzory opakují”, říká Willman.

Fasádu nákupního centra Okhta Mall tak tvoří fasádní desky Cembrit Cover ve 4 různých rozměrech mnohoúhelníků. Nářezový plán byl vytvořen tak, aby z desek nezbýval žádný odpad.

Hlavní fasáda je celá bílá, doplněna je deskami ve dvou odstínech šedé.

3D model jako nutný základ pro návrh podkladního roštu

Díky využití nepravidelných tvarů na fasádě byl návrh kovového podkladního roštu fasády výzvou. Na tak velké ploše fasády by i ta nejmenší nepřesnost díky mnohačetnému opakování mohla vést k velkým a viditelným chybám.

”Budova má velmi nepravidelný tvar a také jednotlivé prvky jsou vyřezané do nepravidelných tvarů. Pro návrh podkladní konstrukce jsme proto použili software Tekla Structures BIM, aby vláknocementové fasádní desky byly upevněny přesně dle návrhu architekta“, říká Andreas Limnell.

Veškeré informace získáte na webových stránkách www.cembrit.cz.