Odpočinek na břehu Dunaje

Čtvrtek, 9. Únor 2017 - 0:00
| Napsal:

Dvě vysoké školy architektury - jedna v Bratislavě, druhá v Norsku - spojily síly, aby vytvořili originální pozorovatelnu ptáků s názvem DUNA. Studenti tak vytvořili odpočinkové místo přímo na mezinárodní cyklotrase podél Dunaje, kde se člověk může na chvíli zastavit a pozorovat okolní přírodu.

FA STU, Bergen School of architecture, Pozorovatelna ptáků DUNA ©Nora Knap
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Škola FA STU Bratislava
Světadíl Evropa
Země Slovensko
Město Hrušovská zdrž při obci Kalinkovo
Datum realizace 2016
Užitná plocha 60.00m2
Zastavěná plocha 60.00m2
Materiál
Poznámka

www.watchamber.com

FB profil: https://www.facebook.com/dunabirdwatch/

Pozorovatelna ptáků DUNA v Hrušovské zdrži vznikla v rámci projektu EWCC- Experimental wooden climatic chamber mezi FA STU v Bratislavě a norskou Bergen School of Architecturena podporu praktické výuky dřevostaveb na FA STU. Jde o dřevostavbu kombinovanou z před vyrobených lepených nosníků z vodovzdorné překližky, které byly vztyčené a upevněné do zemních vrutů.

Plášť je trojvrstvý, tvořený z tenkých smrkových a jedlových latí, které byly ohýbané, lepené a sešroubované na místě přímo na nosný skelet. Stavba slouží k rozvoji pozorování přírody jako perspektivní oblasti ekoturistiky v okolí Bratislavy. Zároveň ale také jako odpočinkové místo na mezinárodní cyklotrase podél Dunaje. Tvar vlny nebo duny kombinuje možnost pozorování okolí jak zevnitř, tak zvenku a zároveň nabízí možnosti aktivního i pasivního odpočinku na vnější ploše.
Pozorovatelna také slouží na výzkum chování dřeva v exteriéru. Pozemek patří k vodnímu dílu Gabčíkovo a je ve vlastnictví Vodohospodářské výstavby, š. p.

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.