Oprášení klenotu

Úterý, 27. Prosinec 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

I když je Vila Tugendhat v Brně učebnicovým příkladem funkcionalistické architektury s řadou nesmírně cenných detailů, její lesk se vytratil spolu s prvními majiteli, kteří byli nuceni dům opustit krátce po nastěhování. V druhé polovině 20. století objekt v důsledku neuváženého zacházení dále ztrácel na hodnotě, až teprve rekonstrukce započatá v roce 2010 měla vile vrátit původní podobu z roku 1931. To se po náročném procesu podařilo naprosto dokonale.

Marek Tichý / Milan Rak / Ivan Wahla / Tomáš Rusín / Petr Řehořka, Rekonstrukce vily Tugenhat v Brně – foto © Filip Šlapal
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Milan Rak, Ivan Wahla, Tomáš Rusín, Marek Tichý, Petr Řehořka
Ateliér OMNIA projekt, ARCHTEAM, Atelier RAW, ARCHATT
Generální dodavatel UNISTAV a. s.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Brno - Černá Pole
Ulice, číslo Černopolní 237/45
PSČ 613 00
Suma 145 000 000.00
Měna CZK
Datum projektu 2008
Datum realizace 2012
Zastavěná plocha 885.00m2
Poznámka

Foto © Filip Šlapal

Lokalita

Vila ve čtvrti Černá Pole v horní části svažité parcely s jižní orientací s výhledem na panorama města.

Zadání

Restaurování vily Grety a Fritze Tugendhatových od Ludwiga Miese van der Rohe do původní podoby z roku 1931. Národní kulturní památka a památka UNESCO. Provozování domu jako muzea doplněného o dokumentační centrum vily a expozici zaměřenou na stavebníky a jejich život ve vile a původní plánovou a fotografickou dokumentaci.

Architektura

Odstranění nepůvodních stavebních zásahů a navrácení chybějících částí se snahou o co největší zachování originální materiality. Navrácení původní výškové siluety domu snížením atiky a rekonstrukce zahradní terasy a schodiště.

Restaurování všech dochovaných venkovních a vnitřních omítek a opětovná instalace čirých a leptaných skel v původních rozměrech. Nové linoleum, keramické dlažby a obklady. Kopie suchých zahradních zídek a obnova zahrady. V interiéru restaurování dochovaného a doplnění chybějícího vestavěného mobiliáře se zakomponováním kopie půlobloukové jídelní stěny s opětovně nalezenými díly. Doplnění kopií volně stojícího nábytku, textilií a interiérové vegetace.

Konstrukce a technologie

Nové statické zajištění zahradní terasy a schodiště. Obnova a zprovoznění kotelny, vzduchotechniky a spouštěcích oken. Nová instalační vedení s koncovými prvky v autentické podobě - vodovodní armatury, sanita, radiátory, světla, vypínače a zásuvky.