Originálně, ale skromně

Středa, 20. Září 2017 - 0:40
| Napsal: | Zdroj: RIBA Awards

Škola King's College byla založena roku 1829. Na své stávající místo, Wimbledon, se přesunula v roce 1897. Nová budova od ateliéru Allies and Morrison je nejnovějším přírůstkem školy. Nabízí nové zázemí pro učitele a také oživuje dosud nevyužívanou část kampusu. 

Nová budova kampusu King's College od Allies and Morrison © Nick Guttridge
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Allies and Morrison
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Město Wimbledon

Nová budova je dobře naplánovaným a elegantním doplňkem do už tak jasně profilovaného zázemí školy. Projekt zahrnuje nové školní učebny, kanceláře, multifunkční aulu a propojující koridor k vedlejšímu vědnímu bloku.

Cihlový dům ve tvaru T se z jedné strany otevírá směrem do dvora, a také umožňuje vznik dalšího dvora na druhé straně. Břidlicový štít a kovové střechy zapadají do okolní školní architektury. Budova poskytuje jakousi „podkrovní“ místnost, která vyvolává dojem krásné kaple. Dřevěně lemovaný prostor slouží hlavně k setkávání.

Nová stavba je nejnovější přírůstek školního kampusu, ve kterém už v minulosti vznikly budovy od známých architektů. Cílem této nové budovy není být odloučenou jednotkou, ale měla by být osobitým projektem, který zároveň dobře zapadá do stávajícího školního prostředí. Na jedné straně tedy bylo třeba, aby architekti nabídli svůj osobitý a kreativní návrh, ale zároveň pracovali s určitou skromností, aby výsledek seděl k okolí. To se studiu Allies and Morrison povedlo výborně. Nová budova, místy zdobená jemnou ocelářskou výzdobou, je chytrá a velmi vhodná pro funkci vzdělávacího prostředí.