Originální dům v přírodě

Pátek, 14. Leden 2011 - 1:00
| Napsal:

Monumentální prostorná vila v přírodě, přímo idylicky zasazená na louku v lese... přesto by leckdo nad ní ohrnoval nos, jen kvůli tomu, že je sestavena z recyklovaných přepravních kontejnerů. Pro osvíceného majitele se však jedná o originální "vizitku", na kterou jen tak někdo nezapomene. Adam Kalkin opět vyhrál nad předsudky, a postavil skvělý projekt. Tentokrát v Califonu v New Jersey, USA.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Adam Kalkin
Světadíl Amerika
Země Spojené státy americké
Město New Jersey
Ulice, číslo Califon

Při příjezdu k vile, jenž je postavena na mírném svahu, působí dům jako zámeček ze dvou téměř symetrických objektů s nádvořím uprostřed. Oba dva domy jsou situovaný rovnoběžně se svahem, nádvoří mezi nimi vytváří pocit bezpečí a soukromí, i když by teoreticky nebylo díky velikosti pozemku potřeba. Oba objekty jsou propojeny balkonem, který umožní přímý vstup na zahradu. Celkem bylo použito 9 vysloužilých přepravních kontejnerů, v poměru 6:3. Dům se třemi kontejnery je z jedné čtvrtiny zasazen do svahu, tudíž konstrukce spodního podlaží je provedena z betonu. 

Autor Adam Kalkin se nebojí přiznat původ použitého materiálu, ba dokonce využívá jeho vnější kontejnerové struktury k celkovému vzhledu domu. Téměř všechny koncové strany jsou vyříznuty a vyměněny za velkoplošná okna případně doplněná vstupem na balkon. Aby majitelé měli opravdu hodně světla, nechal architekt Kalkin vyříznout velké části i na dlouhých stranách, jenž jsou průchozí na nádvoří nebo na terasu - zahradu.

Laik by v interiéru nepoznal, že je dům postaven z kontejnerů. Není to patrné na první ani druhý pohled. Svým vybavením a komfortem odpovídá běžnému velkému domu. Vezmeme-li v úvahu rychlost výstavby, ekologický původ materiálu (vysloužilé přepravní kontejnery, jichž jsou po světě desetitisíce) a celkovou stopu, jenž po sobě dům svým vytvořením zanechá, jedná se o opravdu vyjimečný projekt.

Článek vznikl za podpory společnosti KOMA MODULAR s. r. o.