Půdní byt v Lisabonu zútulňují teplé odstíny dřeva a krbová kamna

Úterý, 3. Duben 2018 - 0:00
| Napsal:

Podkroví bytového domu v historické čtvrti Ajuda v centru Lisabonu ukrývá prosvětlený byt s hřejivou atmosférou. Po rekonstrukci tvoří ústřední prvek interiéru dřevěné schodiště, které zároveň propojuje vnitřní a vnější prostor. Z terasy je možné kochat se výhledem na okolní střechy a protékající řeku. Architekti z ateliéru Arriba odhalily trámy bývalé opuštěné půdy a natřeli je na bílo, zatímco podlahy pokryly dřevem v přirozeném teplém zbarvení.

Byt Dom Vasco, Arriba © Hugo Santos Silva
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Arriba
Světadíl Evropa
Země Portugalsko
Město Lisabon
Ulice, číslo Travessa Dom Vasco
Datum projektu 2017
Datum realizace 2018
Užitná plocha 115.00m2

V posledním patře bytového domu z poloviny 20. století se rozprostírá půdní byt o rozloze 115 metrů čtverečních, nyní čerstvě po rekonstrukci. Předtím prošel úpravami v 80. letech, proto se majitelé rozhodli pro jeho oživení. 

Dispozičně je podkrovní byt rozdělený na dvě podlaží – prostor dole slouží jako obytná zóna, ze které je možné vystoupat nahoru po schodech a dostat se tak na otevřenou terasu se zabudovaným úložným prostorem. Odtud je krásně vidět okolní historickou čtvrť Ajuda a přilehlou řeku Tajo, nejdelší vodní tok na Pyrenejském poloostrově.

terasa

Cíl rekonstrukce spočíval v přirozenějším propojení vnitřních a venkovních prostor, proto došlo k odstranění příčky mezi podlažími. Nová podoba řešení bytu důvtipněji pracuje s dostupným místem. Architekti odstraněním zbytečných prvků vyčistili terasu a vevnitř zrenovovaly krovní konstrukci bývalé neobydlené půdy. Odhalené nosné trámy spolu s dřevěnou podlahou a krbovými kamny přináší do světlého interiéru hřejivou atmosféru.

kamna

Sdílené prostory s obývacím pokojem a propojenou kuchyní jsou prakticky situovány do přední části bytu, zatímco soukromí majitelé najdou v zadní části. Středobod interiéru představuje dřevěné schodiště, které funkčně odděluje sektory obytné zóny a zároveň slouží jako spojující element mezi vnitřkem a vnějškem.

schodiště