Rekonstrukce pode návrhu Marcely Steinbachové rozšířila klubové kino Světozor o nový kinosál

Pátek, 3. Duben 2020 - 0:19
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Kino Světozor patří mezi nejstarší pražská kina. Vzniklo roku 1918 v rámci výstavby neoklasicistního paláce České banky na rohu Václavského náměstí podle návrhu významného architekta Osvalda Polívky. Kino posléze prošlo proměnou na kabaret a ke své původní funkci se vrátilo ke konci padesátých let. Od roku 2004 pak Světozor funguje jako artové premiérové kino, které hostí také řadu diskuzí, festivalů a přednášek. Poslední rekonstrukce kina z roku 2018 navázala na deset let staré úpravy od stejných autorů – architektonického studia Skupina vedeného architektkou Marcelou Steinbachovou. Rekonstrukce rozšířila kino o nový menší kinosál a obnovila foyer včetně toalet. Celý prostor scelují podobné prvky a motivy reagující v některých případech na samotnou kinematografii.

Rekonstrukce kina Světozor, SKUPINA/ Marcela Steinbachová, Vít Holý © Tomáš Souček
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Marcela Steinbachová
Ateliér SKUPINA
Spolupracovníci Vít Holý
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha - Nové Město
Ulice, číslo Vodičkova, 791/41
Datum realizace 2018

Idea

Střídmý černo-bílý interiér doplňují barevné výjevy filmových scén v abstrahované podobě barevných filtrů používaných v kinematografii.


Rekonstrukce kina Světozor, SKUPINA/ Marcela Steinbachová, Vít Holý © Tomáš Souček

Popis projektu

Rekonstrukce levého křídla klubového kina Světozor zahrnovala vestavbu nového kinosálu pro 51 diváků a obnovu foyer včetně toalet. Návrh navazuje na rekonstrukci hlavního sálu a pravého křídla z roku 2007 od stejných autorů, která prostor pojednává v černé a bílé doplněné o barevné výjevy filmových scén. V „novém“ levém křídle je koncept posunutý do abstraktnější roviny, konkrétní filmové scény jsou nahrazeny barevným osvětlením – atmosférickými filtry užívanými v kinematografii. Pomocí technologie LED RGB svítidel se tak návštěvník může ocitnout třeba v zažloutlé atmosféře filmu Limonádový Joe.


Nový kinosál kina Světozor, SKUPINA/ Marcela Steinbachová, Vít Holý © Tomáš Souček

Nový sál nabízí vysoký standart akustiky. Vyváženého útlumu zvuku je dosaženo vhodnou kombinací akustických desek na bázi heraklitu s dřevitými deskami v podlaze a nikách sálu. Osvětlení je řešeno úspornými LED pásky. Technologie RGB umožňuje namíchat libovolnou barevnost světla v nikách. Elevace i umístění sedaček je optimalizováno dle křivky viditelnosti a poskytuje všem divákům výhled na plátno s dostatečnou rezervou.


Nový kinosál kina Světozor, SKUPINA/ Marcela Steinbachová, Vít Holý © Tomáš Souček


Nové toalety kina Světozor, SKUPINA/ Marcela Steinbachová, Vít Holý © Tomáš Souček