Rodinný dům s modulární věží

Úterý, 29. Prosinec 2015 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva, Překlad: Karolína Řeháčková

Modulární rodinný dům od studia Modscape nápaditě pracuje se základními hmotami domu s využitím vertikálního modulu pro vytvoření „věže, jež slouží jako páteř domu se schodištěm a v jejímž vrcholu nalezneme studovnu (či trucovnu) stranou všeho rodinného dění a překrásným výhledem.

MODSCAPE., Rodinný dům, West Brunswick - foto © MODSCAPE.
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér MODSCAPE.
Světadíl Amerika
Země Spojené státy americké
Město Brunswick West
Datum realizace 2015

Tento dům se svou vertikální dominantou vnáší kontrast do uliční řady převážně přízemních budov a je tak jejím příjemným zpestřením.

Naši klienti žili ve starém domě po dlouhou řadu let a dostali se do bodu, kdy byla potřeba změna. Začali tedy řešit otázku, zda se přesunout jinam nebo stávající dům zbourat a postavit nový, neboť rekonstrukce nebyla možná. Klienti chtěli udržitelný dům v duchu současných technologií, který by dobře zajišťoval potřeby jejich mladé rodiny. Současně vnímali i okolí domu a jeho zpětný vliv na něj a ráz celé ulice.

Cílem autorů bylo maximální využití pozemku, jehož dosáhli umístěním domu co nejblíže uliční čáře. Obyvatelé tak mohou plně využívat severní část pozemku se zahradou. Otevřená kuchyně volně navazující na obývací pokoj tvoří přízemí domu, z něhož je umožněn volný výhled na zahradu a v teplých měsících i propojení s exteriérem skrze dřevěnou terasu, která je krytá vykonzolovaným prvním patrem. Tím se opticky i reálně komfortně zvětšuje vnitřní prostor.

V prvním patře najdeme tři ložnice a koupelnu, v samém vrcholu „modulární věže“ se pak nachází jakási studovna a pozorovatelna v jednom, z níž si mohou obytelé domu vychutnat nádherný výhled na město a okolí.

Přízemí tohoto vizuálně exponovaného prvku představuje jakýsi vstupní portál a současně slouží jako úložiště hraček a dalšího vybavení. Značný čas zabralo uvažování o podobě „věže“, která měla vnést určitý dramatický prvek do jinak tvarově jednoduchého domu.

Točité ocelové schodiště, které je do tohoto vertikálního modulu umístěno, tvoří jakousi páteř domu spojující jednotlivá podlaží. Pro nejmladší členy rodiny představuje tento komunikační modul další prostor pro hraní, za použití kladkového systému a košíku tak velmi efektivně transportují hračky z jednoho podlaží do druhého.

Článek vznikl za podpory společnosti KOMA MODULAR s. r. o.