Architektura / rodinné domy

Rodinný dům s výhledem na Kleť

Moderní rodinný dům na okraji obce Plav nedaleko Českých Budějovic je postaven na poměrně úzkém pozemku, který se svažuje směrem na západ s výhledem na kopec Kleť. „Nebáli jsme se v návrhu domu zohlednit tvar pozemku a využít jeho jedinečné polohy. Snažili jsme se vytvořit příjemný, funkční dům, který by zapadal do krajiny a zároveň využíval všech dostupných moderních technologií bydlení.“ říká architekt projektu Ing. Josef Vostracký.

Karolína Řeháčková, Cembrit a. s. , 15. 9. 2016

Žádná krabice, ale příjemný prostor pro bydlení

Majitelé rodinného domu požadovali vytvoření moderního a prostorného domu pro dvoučlennou rodinu, který by umožnoval i plnohodnotné bydlení pro časté návštěvy. Velmi rychle se s architektem dohodli na řešení celého objektu včetně kompletního návrhu interiéru. Od začátku bylo plánováno s nejmodernějšími technologiemi, které se pro tento typ objektu v současné době používají.

Dům je dvoupodlažní s hlavní obytnou plochou v prvním patře, kde se zároveň nachází i garážové stání a hlavní vstup do objektu. V suterénu jsou technické místnosti, sklad a venkovní kuchyň. V prvním patře je i prostorná terasa, kterou je možné ze západu příjemně chránit sklem i zastíněním. Zároveň je z každého pokoje možný výstup na terasu nebo přímo na trávník, který v mírném sklonu obklopuje celou stavbu. Zajímavostí je, že v objektu zcela chybí vnitřní schodiště. „Nerad vytvářím krabice s dírami pro okna, ale snažím se vytvářet příjemné prostory pro bydlení“ komentuje výsledné řešení objektu architekt.

Vláknocementové fasádní desky jako ideální řešení větrané fasády

Základní nosnou konstrukci domu tvoří zdivo, které je opatřeno izolací z minerální vaty. Pohledovou vrstvu fasády tvoří fasádní desky Cembrit Patina, které jsou kotveny na dřevěný podkladní rošt a jsou ideálním řešením pro lehké větrané fasády tohoto typu.

Na rozdíl od tepelné izolace opatřené omítkou má větraná fasáda hned několik výhod. Větranou mezerou přirozeně stoupá vzduch vzhůru. V letních měsících tento přirozený pohyb snižuje přehřívání interiéru. Naopak v chladnější části roku tento pohyb vzduchu zmenšuje kondenzaci vlhkosti z interiéru ve vrstvách izolace. Další významnou výhodou je utlumení hluku přicházejícího z vnějšího prostředí do domu.

Fásada měnící se v čase

Autor projektu zvolil pro finální povrchovou úpravu fasádní desky Cembrit Patina s autentickým přírodním vzhledem, který je zdůrazněn lehkými variacemi odstínu v ploše desky. Na fasádě tak vznikají různé světelné odlesky, díky nimž se ještě více blíží čistě přírodnímu materiálu. Během života se tyto drobné nuance vyvíjejí podle toho, jak povrch přirozeně stárne, a celý dům tak získává osobitou tvář. Velkou výhodou do hmoty probarvených desek je i odolnost proti vnější vlhkosti a nečistotám, která je zajištěna unikátní povrchovou úpravou. Tato fasáda pak funguje jako prakticky bezúdržbová, což majitelé domu jistě ocení.

Harmonický kontrast materiálů i barev

Na rodinném domě, který zaujme svým ne zcela typickým oblým tvarem půdorysu, je velmi citlivě uplatněna kombinace jak vláknocementu v podobě obkladových desek, tak přírodního dřevěného obkladu z olejovaného modřínu, který svým medovým odstínem příjemně doplňuje zbývající plochy světlé fasády. Ta působí velmi vzdušně jak z exteriéru, tak interiéru díky velkorysým plochám zasklení. Vnější žaluzie jsou zde nutností. Jejich barevnost byla volena tak, aby ladila s odstínem fasádních obkladových desek.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři