S mosazným nádechem

Pátek, 9. Prosinec 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Návrh 2 malých koupelen a kuchyně v mezonetovém bytě na pražských Vinohradech svěřil mladý pár architektce Dagmar Štěpánové. Vzhledem k tomu, že majitelé bytu žili několik let v Londýně, byly jejich požadavky na řešenou část interiéru jakýmsi odrazem jejich pocitů z britského prostředí.

Formafatal, A&G byt Vinohrady – foto © BoysPlayNice
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Dagmar Štěpánová
Ateliér Formafatal
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 2 - Vinohrady
PSČ 120 00
Datum projektu 2015
Datum realizace 2015
Užitná plocha 14.40m2
Poznámka

Foto © BoysPlayNice

Všechny tři navrhované celky vzájemně propojují použité materiály, především mosaz. Ta se v každé místnosti propisuje v různých detailech. Každá z navrhovaných částí má svůj specifický charakter. Kuchyně nejvíce odkazuje ve stylizované formě na prostředí Londýna. Bílá koupelna se nese v duchu minimalismu, zatímco šedozelená miniaturní koupelna stojí svým výrazem nejblíž k industriálnímu stylu.

Klasické drátosklo zde našlo uplatnění v podobě atypově řešené sprchové zástěny a obyčejné keramické umyvadlo architektka postavila na konstrukci ze svařených jekl profilů. Díky tomu, že část stěny za umyvadlem je obložena zrcadlem na celou výšku místnosti, tak koupelna o rozměrech 1,5 × 1,6 m získala pocitově dvakrát tak větší dimenzi. Mosazné prvky se v této koupelně promítly do sprchové vintage baterie a do umyvadlového sifonu.

V minimalisticky řešené bílé koupelně je na skříňce z masivu posazené mosazné umyvadlo, nad kterým je kruhové zrcadlo zaseknuté do dřevěné police ze staré fošny. Jedno křídlo dvířek od skříňky zadala architektka výtvarníkovi Alešovi Poláčkovi, který dvířka ručně pomaloval. Umyvadlo i zrcadlo svým tvarem reagují na zvolený typ obkladu.

Ani kuchyňský kout není příliš velký, ovšem využitý je každý cm2. Ať už jsou to rohové skříňky s carouselem, nebo úzká kapsa za sloupem, která slouží k sušení utěrek. Všechny pohledové části kuchyňské linky jsou vyrobeny z překližky. Povrch je černě nebo šedě olejovaný s vyfrézovanými polodrážkami. Pracovní deska z černého kompaktu reflektuje na svém povrchu keramický obklad v odstínu patinované mosazi.

Dalšími mosaznými prvky jsou polozápustná madla nebo dřez na nádobí. Závěsná svítidla nad poloostrůvkem jsou z dílny Normann Copenhagen. Celou kuchyňskou linku vyrobila truhlářská dílna Dyzyk dle autorského návrhu architektky.