Sál uzpůsobený pro dokonalý hudební zážitek

Úterý, 12. Září 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: RIBA Awards

Nový sál od ateliéru Stephenson je důležitou částí nové budovy hudební školy Chetham. Konkrétně tato škola již cenu RIBA získala, a to ještě když její součástí sál Stoller nebyl. Byl pouze v projektové části. Stejně tak byl však uznán jako slibný plán do budoucna. Dnes už je situace jiná, škola na sál sehnala peníze a škola je nyní kompletní.

Hudební sál hudební školy Chetham © Daniel Hopkinson
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Studio Stephenson
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Město Manchester
Datum realizace 2016

Vzhledem k tomu, že se spousta pozitivní kritiky na novou školní budovu jako takovou již snesla, na později vzniklý hudební sál se pohlíželo trochu jinak. Hodnocení porotou ceny RIBA nebylo lehké: museli sál posuzovat samostatně, ale zároveň ho nevyjmout z celkového kontextu objektu. Nakonec uspěl.

Ve chvíli, kdy do sálu vcházela porota, která měla sál hodnotit, na pódiu hrála sólo cellistka – aby bylo možné posoudit zvukové možnosti sálu ve všech jeho koutech. Jde o co nejjednodušeji naplánovaný sál, který spojují jemné odstíny barev. Potřebné technické možnosti na pódiu, pohyblivé umístění židlí i akustika byly vyřešeny citlivě a adekvátně potřebám muzikantů. A co ocení i každý návštěvník – celkový prostor vede k tomu, aby si každý příchozí vychutnal koncert vystupujících hudebníků a nic jiného ho nemohlo vyrušit. Jde o krásný prostor, který uspokojí všechny potřeby multifunkčního hudebního sálu.