Střízlivý barrandovský byt

Pondělí, 25. Duben 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

10 let od realizace a stejně se nedá říct, že by interiér tohoto bytu vypadal zastarale. Svou roli v tom bezpochyby hraje pečlivá volba barev jednotlivých místností i nábytku. Spolu s doplňky od slavných designérů tak převládající béžová ukazuje nadčasovost výsledného řešení.

Chmelař architekti, Byt Barrandov - foto © Robert Žákovič
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor David Chmelař
Ateliér Chmelař architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 5 - Barrandov
Datum realizace 2006
Poznámka

Foto © Robert Žákovič

Byt se nachází na pražském Barrandově v posledním, 6. patře v novostavbě z roku 2004. Do bytu se vchází z otevřené pavlače společné pro tři byty. Dominuje mu hlavní místnost rozdělená na 4 funkční části – kuchyň, jídelnu, obývací pokoj a ložnici. Dále v něm můžeme najít menší pracovnu, koupelnu, zádveří a chodbu.

Byt je zařízen nábytkem v kombinaci bílé MDF desky a matného stříbrného kovu. Kuchyňská linka má tvar písmene U a je vyrobena na zakázku. Pracovní deska a obklad jsou z nerezového plechu. Od jídelny je kuchyň oddělena zvýšenou čelní stěnou přiléhající k jídelnímu stolu. Jídelní židle byly zvoleny bílé plastové od Vernera Pantona. V jídelně je dále umístěna knihovna se 4 zásuvkami z IKEA. Stejnou knihovnu potom můžeme vidět i v pracovně a o jeden modul širší je stěna, která odděluje ložnici a obývací pokoj. Ložnici je možno separovat úplně, a to zatažením žaluzií ukotvených ve stropě. Žaluzie jsou důležitým prvkem i v obývacím pokoji, kde pokrývají celou stěnu s okny, a v jídelně. Pohovka je kožená ve světle béžové barvě. K dalšímu vybavení, které bylo pořízeno na míru, patří vestavěné skříně v zádveří a chodbě s posuvnými dveřmi, které jsou zčásti osazeny zrcadly, aby prostor opticky rozšířily.

Celkové barevné ladění bytu vychází z barvy fasády domu. Převládající barvou je světle béžová. Výrazné barvy můžeme vidět v zádveří – šedá barva na stěnách i na podlaze, v koupelně – výrazná hrášková zelená barva dlažby i obkladu - a potom na jedné stěně v obývacím pokoji/ložnici, která je tmavě modrá.

Dekorativní prvky v bytě jsou zvoleny s důrazem na eleganci a čistotu prostoru. K výrazným doplňkům patří série skleněných váz od Alvara Aalta, čajový servis od Jaroslava Sutnara a orchideje umístěné ve skleněných nádobách na nízkém parapetu okna v jídelně.

Kromě dlažby v koupelně a zádveří se všude nachází plovoucí podlaha barevně korespondující s dveřmi a dřevěnými Euro okny. Po nerezovém stupni můžeme vstoupit na prostornou terasu orientovanou na západ, na které je umístěna dřevěná pergola. Stejně jako v ostatních částech bytu, i nábytek na terase byl vybrán v kombinaci bílá – matná stříbrná.