"Šuplíkový" projekt: Gymnázium Doctrina

Pondělí, 15. Prosinec 2014 - 0:00
| Napsal:

Cílem plánované výstavby nové budovy gymnázia bylo rozšířit nabídku o sekundární vzdělávání ke stávající základní škole. Novostavba je navržena na volné části pozemku základní školy a obě vzdělávací instituce jsou v návrhu stavebně i provozně propojeny.

Fotoalbum: 

Čtyřleté gymnázium obsahuje, kromě kmenových učeben i odborné učebny a další prostory určené ke společnému využívání základní i střední školou. Parter gymnázia je proto vyhrazen pro jídelnu, malou kavárnu se školním obchůdkem a šatnami, které jsou společné i pro žáky druhého stupně základní školy.

Jednoduchá kvádrová hmota vychází z uspořádání vnitřních prostor gymnázia. Učebny jsou situovány k východní fasádě, která je směřována do ulice a k přicházejícím studentům a návštěvníkům školy. Veškeré neučební a doplňkové místnosti jsou umístěny na opačně budovy, při západní fasádě. Na této straně sousedí pozemek školy s rozsáhlým areálem městského hřbitova. Odskočení posledního podlaží vytváří terasu velikosti jedné běžné učebny na úrovni posledního podlaží. Za výrazným kulatým oknem se skrývá prostorná školní knihovna.

Konstrukce gymnázia je navržena jako kombinace železobetonových sloupů a desek a je opláštěná lehkou fasádou obloženou svislým dřevěným obkladem.

Budova gymnázia se v navržené podobě, velikosti a umístění nebude z finančních důvodů realizovat. V současné době se zvažuje alternativní řešení rozšíření školy pomocí systému modulární (kontejnerové) výstavby.