Svatyně s kouzlem domova, kterou je těžké opustit

Středa, 27. Září 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Riba Awards

Modlitebna a poradní centrum pro nemocnici Christie je umístěno přímo na půdě této instituce. Dalo by se předpokládat, že vytvořit oázu klidu v blízkosti nemocničního prostředí nebude pro architekty snadné. Jenže tato budova, její okolí i ztvárnění svědčí o opaku. Vytváří příjemnou atmosféru, do které chcete vstoupit a ve které chcete strávit čas. Pokud vám nevadí, že místo vytváří silný pocit domova a zároveň o jde svatyni, dokážete tu být celý den, aniž byste si to sami uvědomili.

Maggie's centrum u nemocnice Christie o Foster + Parners © Nigel Young
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Foster + Partners
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Město Manchester

Není tu žádná rušivá značka, žádný nápis, který by zkazil vás dojem z této budovy: budete se tu cítit jako doma už ve chvíli, kdy vstoupíte dovnitř. Jde o praktické i přímé řešení místa, které se stane vaším útočištěm i místem radosti. Jde o výsledek neobyčejného přístupu k architektuře od studia Foster+Partners. Účel budovy byl celkem jednoduchý. Jde o nemocniční poradnu pro lidi v různých obtížných životních situacích.

Vzhled je podobně přímý - uvnitř najdete veřejné i soukromé části, které jsou diskrétně sledovány z horních kanceláří, ve kterých sídlí pracovníci nemocnice. Rám budovy je krásně řemeslně zvládnutý. V precizně vytvořené dřevěné struktuře se opakuje uklidňující rytmus a naprosto jemný přístup k celé stavbě. Dalším důležitým prvkem je využití světla. Hlavní prvky projektu se objevují úplně všude: jemnost, klid a preciznost.

Jde o veselou, sebevědomou a uklidňující budovu. Perfektně ztělesňuje hodnoty a přednosti architektů, kteří za ní stojí. Poskytuje zaměstnancům spoustu místa, ve kterém mohou pohodlně pracovat.

Promyšlenost a krásu budovy podporuje i volba nábytku nebo nezvyklý tvar oken, který byl vytvořen konkrétně pro účely tohoto projektu. Práce architektů splnila poptávku i s velkým přesahem. Je radostí toto místo navštívit a vidět na vlastní oči.