Tradiční domek na švédském ostrově pracuje s okolní přírodou

Pondělí, 2. Říjen 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Víkendový dům na švédském ostrově vychází z tradiční typologie regionálních rodinných domů, detaily a způsob zpracování však zdůrazňují jeho současnou formu. Při projektu se dbalo především na propojení stavby s okolím za využití ekologicky šetrných materiálů.

Vila Måsholmen, Studio Nina Kummelstedt © Studio Nina Kummelstedt
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Studio Nina Kummelstedt
Světadíl Evropa
Země Švédsko
Město Stockholm
Datum realizace 2016
Materiál

Vila Måsholmen je rezidenční projekt, postavený jako venkovský únik pro rodinu na jednom ostrově Stockholmského souostroví ve Švédsku. Mezi přání klientů patřilo propojení domu s okolím, použití trvale udržitelných materiálů, které vlivem času a povětrnostních podmínek krásně stárnou.

Zadání zahrnovalo také práci s komplikovanými detaily ve zjednodušené kompozici – návrh moderní budovy, vycházející z tradičního švédského domu. Jako fasádní materiál bylo vybráno dřevo Kebony, které časem přirozeně zšedne, kamenné prvky, které se mísí s přírodním kamenem lokality a předoxidovaná měď pro specifické detaily. Odstíny mědi korespondují s kmeny borovic, které na ostrově dominují.

Detaily z mědi jsou použity také kolem oken, v meziokenním prostoru i u balkonových oken, čímž propojují oba typy oken. Dekorativní detaily fasády zdůrazňují horizontální charakter budovy, směřující do intimnějšího venkovního prostoru směrem k netypickému dubovému hájku pod kopcem. Měděné plechy jsou použity také k zakrytí tradičně navržených okapů formou rámu, což dává domu jeho specifický charakter a zdůrazňuje jeho výrazně zjednodušující tvar. Tyto vestavěné okapy také skrývají posuvný systém pro rolety, které v případě potřeby slouží k uzavření domu a ochraně skleněných částí.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org

Klíčová slova: