Umění v Calais

Neděle, 7. Srpen 2016 - 0:00
| Napsal:

V novém projektu přímo v centru města Calais je umístěna nová umělecká škola a 25 domovů; celek hraje klíčovou roli v regeneraci města. Jeho architekti ARC·AME diskutují svou volbu materiálů, včetně zlaté slitiny mědi – aplikované jako síťovina a také jako neprůhledné opláštění.​

ARC·AME, Ecole d'Art, Calais – foto © Laurent Pezin
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Carole Vilet Pezin, Laurent Pezin
Ateliér ARC·AME
Světadíl Evropa
Země Francie
Město Calais
Ulice, číslo 15/21 Boulevard Jacquard
PSČ 62100
Datum realizace 2014
Užitná plocha 4 584.00m2

Škola umění otevírá možnosti rozjímání o svých materiálech a způsobech, jakým odrážejí různé umělecké disciplíny. Rozhodli jsme se použít v tomto kontextu materiály se silnou identitou.

Slitinu mědi jsme použili pro její skutečné kvality přírodního materiálu: její záři, lesk, odrazy a změny v čase… ale také pro její výjimečnou trvanlivost, která učinila z mědi jeden z nejoblíbenějších materiálů nejznámějších národních památek celé historie.

Konvergence dědictví mědi v sochařství, rytectví a architektuře nejlépe odráží umělecké ambice projektu. Ty zdůrazňuje fasáda hlavního bulváru, kde se tkanina zlaté slitiny mědi otevírá jako záclona městu, působí jako filtr před skleněnou fasádou, odhaluje a současně chrání interiér. Subtilní efekt transparentnosti a světla odráží život školy a přispívá k obrazu města.

V kontrastu s hladkým, leštěným vzhledem slitiny mědi zdůrazňuje měřítko architektury textura sošného vzhledu betonu. Trilogii základních materiálů završují rozličné formy výsadby. Zahradní umění, osázené terasy, střešní zahrady a botanické zdi zajišťují všudypřítomnost a viditelnost zeleně.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org