Univerzitní kampus v Glasgow se stal novou dominantou města

Úterý, 7. Listopad 2017 - 0:10
| Napsal: | Zdroj: Riba Awards

Loni dokončený vysokoškolský kampus v Glasgow získal společně s bytovým domem Barets Grove, novým křídlem Britského muzea, zrekonstruovanou loděnicí a fotografickým studiem Jürgena Tellera nominaci na Stirlingovu cenu pro rok 2017, kterou minulý týden získala obnova stoletého mola. City kampus je součástí ambiciózního projektu, který měl za úkol sloučit jedenáct univerzitních budov nacházejících se po celém městě do dvou kompaktních objektů – kampusů City a Riverside.

City Campus Glasgow, Reiach And Hall Architects a Michael Laird Architects © Keith Hunter
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Reiach And Hall Architects, Michael Laird Architects
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Město Glasgow
Datum realizace 2016
Zastavěná plocha 8 000.00m2

Kvůli roztroušenosti jednotlivých fakultních budov se univerzita rozhodla pro jejich sloučení do dvou samostatných kampusů. Záměr se stal zcela jedinečným v rámci celé Evropy – patří mezi největší současné projekty na výstavbu nových budov ve vzdělávacím sektoru na starém kontinentě.

Na úkolu spolupracovala dvojice architektonických kanceláří z Edinburghu: Reiach And Hall Architects a Michael Laird Architects. Společně vytvořily dva nové areály pojmenované Riverside Campus a City Campus, které dohromady pojmou 40 000 studentů. Druhý z kampusů se rozprostírá celkem na 60 000 metrech čtverečních. Díky vyvýšené lokalitě v centru Glasgow se kampus City stal zároveň novou dominantou největšího skotského města. Nové zázemí v něm našly tři stovky multimediálních učeben, velké víceúčelové přednáškové sály a další prostory sloužící provozu školy.

Kampus zvenku působí jako obrovská hmota s charakteristickými bílými žebry. Vnitřní prostory jsou ovšem navrženy tak, aby povzbudily vzájemné sociální interakce mezi studenty a učiteli. V exteriéru i interiéru kampusu architekti použili jen velmi omezenou paletu materiálů i barev – budova se má totiž stát jen určitou nerušící kulisou nejrůznějších činností odehrávajících se uvnitř i okolo budovy.