Ve světě pražské Čokolaterie

Středa, 10. Květen 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: autorská zpráva

Působí jako běžná kavárna, ale přece jen má něco navíc. Příjemná Čokolatérie, kterou studio Jan Bek Architekti vybudovalo na Praze 6, nabízí domácí přípravnu kávy a dalších potravin. A přitom je prostor, jehož doménou se stal motiv rámu, přetvořen z bývalé prodejny Žabka, tedy prostorově šlo o rekonstrukci poněkud náročnější.

Čokolaterie, Studio Jan Bek Architekt, foto © Daniel Čáha
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Jan Bek
Ateliér Jan Bek Architekt
Zodpovědný projektant
Subdodavatel
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 6
Datum realizace 2017
Poznámka

nábytek: ton, Designový nábytek, podlaha: barkotex, světla hrnky: Matěj Ryant, světla: Elkas, výlohy: Dřevotvar,

foto © Daniel Čáha

Čokolatérie je situována do příjemné části Prahy 6 - Vokovice, která je hostům dobře dostupná ze stanice metro A Bořislavka. Konceptuálně se nejedná o standardní kavárnu, ale o čokolatérii. Samozřejmě zde naleznete všechny služby jako jste zvyklí v kavárně, tedy výbornou kávu, snídaně i víno. Ale vše je doplněno o čokoládové výrobky, které jsou připravovány přímo na místě. V prostoru se dříve nacházela Žabka, jednalo se tedy o poměrně náročnou rekonstrukci. Prostor bylo třeba rekolaudovat.

V zázemí se nachází přípravna, zázemí zaměstnanců, pánský a dámský/invalidní záchod. V architektonickém návrhu se již tradičně objevuje motiv rámu. Nejvýrazněji se projevuje v ostění výloh. Zde byl požadavek na vytvoření míst k sezení nad stávajícími výdechy ze sklepa. Zároveň bylo třeba zakrýt koncové jednotky VZT. To přímo vybízelo k tvorbě obvodových rámů s knihovními poličkami, které vše vhodně zakryly. Motiv studio dále zopakovalo na cihlové zdi v podobě polic, v ostění dveří do zázemí a v rámech křídou popisovatelných tabulí. Hlavní barevnou kombinací je bílá a dubová, doplněná o různé tóny hnědé odkazující na čokoládu. Centrální pult je z kvalitního materiálu kombinovaného s olejovanou dubovou dýhou. Ze stejné dýhy jsou i židle a barové židle Ton Merano. Další odstíny hnědé můžete nalézt v světlé hnědé zdi, v pohodlných křeslech a deskách stolů.

Na podlahu byl zvolen vysoce odolný vinyl v nenápadném světlém dřevěném dekoru, který dá vyniknout dubovým židlím a dalším prvkům mobiliáře. Dalším výrazným prvkem interiéru jsou světla z hrnků, vytvořená na zakázku panem Ryantem. Na tomto projektu dostal ateliér poměrně volnou ruku, mohl jsem zde realizovat všechny mé vize a poznatky z předchozích zakázek. Investoři do toho vložili z mého pohledu maximum, spolupráce byla příkladná a já na oplátku do projektu vložil všechen svůj um a znalosti, tak doufám, že si projekt najde příznivce a zavítáte na návštěvu.