Architektura /

Banka Florenc: Dostavba proluky na Florenci

Diplomová práce řeší dostavbu proluky v Praze 8 na Florenci, která vznikla v 80. letech minulého století z důvodu hloubení tunelů metra trasy C. Na stavbu metra tehdy doplatilo mnoho dalších domů v blízkosti, kde tento zásah podstatně změnil charakter tehdejšího Karlína.

EARCH.CZ , 19. 2. 2010

Charakteristika území

 Architektonická studie Bankovního domu je navržena v proluce mezi třemi domy. Parcela je situována v lokalitě Praha 8, Karlín přímo naproti vstupu do stanice metra Florenc na ulici Sokolovská. Byla vytipována městskou částí Prahy 8 jako vhodná parcela pro novostavbu a rozvoj pražské části Karlín s vazbou na historické jádro. Parcela se nachází v památkové zóně.

Vznik proluky

Karlínská proluka vznikla v 80. letech minulého století z důvodu hloubení tunelů metra trasy C ve směru Holešovice. Na stavbu metra na Florenci doplatilo mnoho dalších domů v blízkosti, tento zásah podstatně změnil charakter tehdejšího Karlína. Vlivem povodní v roce 2002, se proluka rozšířila o další stavební parcelu, dům stojící původně v této části musel být stržen z důvodu porušení statiky.

Popis proluky

Proluka je pevně sevřena ze tří stran. Ze západu proluka sousedí se sedmipatrovým činžovním domem se sedlovou střechou s vnitřním dvorem o výšce hřebene +23,400 m. Z východu se v současné době dokončuje hrubá stavba Hotelu Jazz. Objekt je sedmipatrový s železobetonovou skeletovou konstrukcí, se dvěmi ustupujícími patry s výškou prvního ustupujícího patra +22,350 m, druhého ustupujícího patra +25,300 m. Objekt je zastřešen plochou střechu s výškou atiky +27,240 m. Objekt obsahuje dvě podzemní podlaží, základy jsou tvořeny železobetonovou deskou. V suterénní části objektu je situováno parkování a prostory technického zařízení budov. Vjezd do garáží je řešen autovýtahem. Ze severu parcelu uzavírá sedmipatrový pavlačový dům s bočními sníženými přístavbami. Obytné prostory jsou orientovány do ulice Pobřežní, do vnitřního dvoje jsou orientovány pouze pavlače. Z jihu parcelu ukončuje uliční čára veřejné komunikace ulice Sokolovská.

Doprava

Ulice Sokolovská v této části je dopravně regulována. Automobilová doprava je omezena jednosměrně v jednom pruhu, druhý pruh slouží pro dlouhodobé i krátkodobé parkování vozidel. Automobilová obsluha objektu bude řešena touto jednosměrnou komunikací. Za touto jednosměrnou komunikací je vedena tramvajová trať a tramvajová zastávka Florenc. Za tramvajovou tratí je situován vstup do vestibulu metra Florenc.

Koncepce objektu

Foto: eArch
Koncepce celého objektu vychází ze stísněného prostorového uspořádání parcely, a to především z možnosti přístupu a osvětlení objektu, pouze z jedné strany orientované na jih. Nabízejí se v zásadě dvě možnosti řešení.

 kompaktní zástavba Plné zastavění proluky, které se mi nezdá být příliš vhodné, jelikož objekt by bylo možné osvětlit pouze z jedné strany a tím jsou do značné míry omezeny možnosti dispozice. V tomto případě je možné objekt řešit pouze jako velkoprostorové kanceláře. V případe užití buňkových kanceláří, by nebylo možné zbývající neosvětlené plochy efektivně využít. zástavba formou atria Zástavba řešena formou atria umožňuje přímé osvětlení prostor v hloubce traktu. Atrium též vychází z tradiční koncepce navrhování bankovních a poštovních objektů s horním osvětlením. Atrium v tomto případě jednoznačně definovalo provozní a dispoziční řešení objektu. Půdorys objektu tvoří písmenu U, otevřené směrem k vstupu.

Objekt je rozdělen architektonicky i funkčně na 4 části:

A – atrium B – kancelářský blok navržený pro kanceláře buňkového typu C - kancelářský blok navržený pro kanceláře velkoprostorového typu D – komunikační blok se sociálním vybavením

Objekt je rozdělen provozně na 3 sekce:

Sekce č. 1 – veřejná a kombinovaná Je část objektu volně přístupná klientům bez monitoringu příchodu a odchodu a část objektu určená pouze pro zaměstnance. Jedná se o část s veřejnými službami a to především o bankovní halu s pokladními přepážkami v 1. NP , bezhotovostními přepážkami v 2. NP atria a hypotečními kancelářemi v 3. NP atria

Sekce č. 2 – poloveřejná Je část objektu volně přístupná zaměstnancům, klientům a návštěvám s monitoringem příchodů a odchodů osob. Jedná se o část banky určenou převážně pro zaměstnance a jejich smluvené návštěvy. Prostor poloveřejný se nachází od 4. NP – 7.NP. Monitoring osob zajišťují čipové karty a čipové čtečky umístěné na důležitých vstupech

Sekce č. 3 – neveřejná Je část objektu přístupná pouze pověřeným osobám se zvláštním oprávněním. Jedná se o část banky s přísně střeženými prostory trezoru.

Nosná konstrukce

Nosná konstrukce objektu je řešená jako železobetonová, stěnová, kombinovaná se skeletem. Vodorovné konstrukce jsou tvořeny železobetonovými, oboustranně pnutými deskami na rozpon max 7,5 m, které jsou vetknuty do obvodových věnců a průvlaků. Stavba je založena na železobetonové vaně z důvodu nestálosti podloží a vysoké hladině spodní vody. Základy sousední objekt činžovního domu je nutné zajistit prohloubením základového pasu na úroveň základové desky banky, aby nedošlo k poničení objektu. Střecha je řešena jako plochá, částečně pochozí v 7.NP. S inverzní skladbou střešního pláště. Nad střední část sekce D je vyvedena vzduchotechnika a odvětrání objektu.  

Foto: eArch
Obvodový plášť

Sekce B

Je řešena jako těžký obvodový plášť, kde nosnou část tvoří železobetonová stěna, tepelná izolace, nosný rošt předsazené fasády, povětrávaná mezera, dřevěný obklad z prken z modřínového dřeva. Okna jsou řešena jako okna dvojitá. Na předsazené části je okno jednoduše zaskleno, tónovaným solárním sklem. Na vnitřní straně je zasazeno okno tepelně izolační, Vnitřní prostor je možné odvětrávat větracími otvory, které lze regulovat. Principielně slouží tato dvojkonstrukce jako dvojitá fasáda. Předsazení je kryto oplechováním z odolného plechu (titanzinek) s drážkou okapničky, které je kotveno přes vrstvu tepelně izolační k nosné konstrukci. Obě okna lze otevřít vyklopením, nebo sklopením křídla pomocí mechaniky.

Sekce C

Je řešena jako klasický lehký obvodový plášť, s částmi plnými a částmi prosklenými. Plné části které nekryjí nosnou konstrukci skeletu umožňují provětrávání prostoru sklopením. Prosklené plochy jsou zaskleny solárním tónovaným sklem a současně jsou částeční stíněny z boku dřevěnými vertikálními lamelami z modřínového dřeva v tónu obkladu fasády sekce B. Z čelní strany směrem do ulice Sokolovská je plášť stíněn skleněnými otočnými lamelami Colt.

Sekce A

Je řešena jako celoprosklená. Z důvodu nechtěných tepelných zisků je použito tónované solární sklo. Fasáda i střecha je kotvena bodově pomocí ocelových kotev, nosníků a táhel.

Mediální fasáda

Je umístěna jako předsazená před čelo atria, umožňuje foto a videoprojekci ke komerčnímu i nekomerčnímu užití. Vzhledem k tomu že se objekt nachází přímo před východem z vestibulu metra Florenc, kde denně projde velké množství lidí, může být tato fasáda dobře využitelná též k pronájmu. Projekce na této fasádě je ovládána počítačově a lze zajistit též ovládání přes internet.

1.NP

Do přízemí se vstupuje přes prostorné zádveří, kde jsou umístěny bankomaty. Přístup do zádveří k bankomatu v nočních hodinách je řešen přístupem na platební kartu. Za zádveřím je umístěna atriová prostorná bankovní hala s peněžními přepážkami, směnárnou, recepcí s informacemi a vstupem do prostoru před bezpečnostními schránkami a vstupní schodiště do trezoru. Vyčkávací prostor pro návštěvníky a klienty banky, je situován před pokladnami a také v příjemném zákoutí u proskleného vstupu banky. Do druhé klientského patra se vstupuje po lehkém ocelovém schodišti se skleněnými stupnicemi, nebo výtahem č.1 a výtahem č.2, které obsluhují pouze klientskou část do 3. NP. Interiér je řešen v kombinaci matného obkladu a lesklého obkladu z černého lakovaného skla.

Z atria je rovněž řešen vstup pro zaměstnance a návštěvy, přes oddělenou recepci s vyčkávacím prostorem. Vstup je kontrolován turnikety na čipové karty. Vstupuje se přes vstupní chodbu ke dvěma výtahům, které obsluhují 1 – 7. NP. Chodba je obložena černým lakovaným sklem v kombinaci s matnými černými deskami kombinovaná s nerezovými masivními dveřmi.

V části pro zaměstnance jsou v 1.NP situovány rovněž, peněžní přepážky, archiv a účtárna. Bankovní přepážku lze samostatně uzavřít stahovací nerezovou roletou. K plochám pro zaměstnance je navržena kuchyňka a šatna se sprchou.

V přízemí je rovněž řešen vjezd k výtahu parkovacího zakladače, který je uzavřen vyklápěcími vraty. Před vjezdem jsou navržena dvě vyčkávací parkovací místa, aby bylo možno vozidlo odstavit v případě čekání. Provoz je řešen světelnou signalizací

2. NP

Druhé nadzemní podlaží se otevírá do prostoru atria. Převážná část prostoru je řešena jako veřejný prostor pro klienty. Je zde umístěno 11 bankovních bezhotovostních přepážek od sebe oddělených lehkými příčkami z lakovaného skla. Do 2. NP klienti vstupují schodištěm z atria, nebo klientskými výtahy č. 1 a č. 2. Zaměstnanci do prostoru 2.NP vstupují přes zaměstnaneckou recepci v 1.NP a výtahy č. 3 a č. 4, nebo po dvouramenném schodišti. V čele atria, před výtahy je navržen vyčkávací prostor pro klienty se světelnou zavěšenou informační tabulí. Pro klienty je zde navrženo klientské WC. Provoz bezhotovostních přepážek je funkčně rozdělen na část pro klienty a část pro zaměstnance tak aby nedocházelo k nucenému křížení provozu. Na patře je rovněž navržena denní místnost pro zaměstnance s kuchyňkou. Patro je osvětleno prosklenou střechou atria a čelní stranou atria.

3. NP

Třetí nadzemní podlaží je navrženo v kombinovaném provozu mezi klienty a zaměstnanci. Jedná se o část banky pro vyřizování hypoték a půjček. Toto podlaží je řešeno formou malých kanceláří oddělených příčkami pro větší soukromí klientů. V čele je navržena kancelář pro vedoucího oddělení. Většina klientského provozu v tomto patře je řešena na pozvání. V čele atria je navržen vyčkávací prostor pro klienty se světelnou tabulí. Přístup klientů do 3.NP je řešen klientskými výtahy č. 1 a č. 2. Pro klienty je zde navrženo klientské wc. Na patře je umístěna denní místnost pro zaměstnance s kuchyňkou. Patro je osvětleno prosklenou střechou atria a čelní stranou atria.

4. – 6. NP

Tato část objektu slouží pro administrativu. Funkčně je plocha dělena do tří částí.

Levá část je navržena jako kancelářský blok pro kanceláře buňkového typu o ploše jedné buňkové kanceláře cca 18,5m2. V této kanceláři se počítá s 1 - 6 pracovními místy. V čele levé části je umístěna kancelář vedoucího pracovníka. Pravá část je navržena pro kanceláře velkoprostorového typu, ale lze ji též řešit jako buňkovou. Tyto dvě části spojuje komunikační blok se schodištěm, výtahy č. 3 a č. 4 a sociálním vybavením. Na patře je navržena kuchyňka pro zaměstnance.

7. NP

Sedmé nadzemní podlaží je navrženo jako ustupující, z pravé strany drží linii odstupu sousedního objektu hotelu Jazz, z levé strany se dotýká štítu sedlové střechy sousedního činžáku. Na patře je situována společenská místnost s kavárnou pro zaměstnance a jejich návštěvy, na niž navazuje střešní terasa s rozmístěnými stolky a květináči s nízkou a pnoucí se zelení. Střešní terasa by měla sloužit jako relaxační prostor, a příjemné posezení. Na druhé straně je navržena velkoprostorová kancelář s oddělenou zasedací místností a terasou.

1. PP

Podzemní podlaží je rozděleno na 4 funkční části. První částí je úsek bezpečnostních schránek pro klienty. Přístup je řešen z 1.NP přes dva samostatné bezpečnostní filtry a se samostatným schodiště. Druhá část je navržena pro technické zařízení budovy (kotelna, strojovna vzduchotechniky, strojovna výtahů. Třetí část je vyhražena pro bankovní trezor, který je chráněn železobetonovou zdí o tloušťce 600mm. Přístup do trezoru je přísně střežen senzory. Poslední část podzemí je vyhražena pro automatizovaný parkovací zakladač, jehož podlaha se proti ostatní části snižuje. Zakladač je navržen jako tří patrový s výtahem nabízející 43 parkovacích míst pro zaměstnance. Zakladač je možné dále prohloubit a tím zvětšit počet parkovacích míst. V prostoru zakladače je navržena dle požadavků výrobce provozní místnost, která je zpřístupněna po ocelovém schodišti. Provozní místnost neslouží jako stále pracoviště.

Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 

Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 

                <figcaption><span>Foto: eArch </span></figcaption>
            </figure></a><strong>

  Diplomní projekt Banka Florenc   LUDMILA FOBLOVÁ, FA ČVUT Praha

  vedoucí diplomního projektu:  doc. Ing. arch. Ladislav Tichý   školní rok: 2008/2009

Klíčová slova:

diplomní projekt

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři