Architektura /

CAD III – Tahání čar nebo efektivní projektování?

Samostatně pracující architekt či projektant potřebuje stejně jako větší projekční kancelář efektivní nástroj pro navrhování a projektování. Vycházejí v tomto směru výrobci CAD programů vstříc?

Petr Vaněk , 28. 10. 2003

Pro mnohé čtenáře letní pohodový čas je pro většinu redaktorů nejrůznějších periodik noční můrou, o čem že to budou v horkých letních dnech psát. Nám se podařilo s okurkovou sezonou vypořádat tím, že jsme vyzvali distributory nejvýznamnějších CAD programů určených pro architekty a stavaře k zapůjčení jejich nejnovějších produktů. Jako první CAD se nám do rukou dostal Architectural Desktop 2004 od firmy Autodesk. Druhým programem, který jsme v tomto díle e-praxe mohli podrobit kritickému pohledu, byl ArchiCAD v nové verzi 8. V příštím čísle se pokusíme zhodnotit další dva zástupce této kategorie – program Allplan FT firmy Nemetschek a chybět nebude ani Microstation V8 společnosti Bentley.Již více než 10 let jsou vyvíjeny a neustále zdokonalovány CAD programy pro architekty a projektanty. Je logické, že počáteční okouzlení při přechodu od rýsovacího prkna k počítači spočívalo ve zefektivnění činností, které byly svého času za rýsovacím prknem časově nejnáročnější. Kdo chvíli tahal čáry za rýsovacím prknem, určitě si dobře vzpomíná, jak zdlouhavé a nudné bylo například šrafování výkresů nebo jejich precizní okótování či popis. Na komfort podobného typu si však brzy zvyknete a začnete požadovat po svém CAD programu vyšší stupeň inteligence. I proto se vývoj nemohl zastavit a dnešní zástupci tzv. objektově orientovaných CAD programů se snaží práci na projektu pojímat komplexněji a efektivněji. ArchiCAD již v podstatě od samého počátku svého vývoje založil svoji filosofii na principu tzv. Virtuální budovy. Tento trend práce na projektu, jak se zpětně zdá, svoji dobu tak trochu předběhl. Ať už s ohledem na tehdejší hardwarové požadavky či na obecné povědomí architektů a projektantů o možnostech navrhování pomocí počítače. Soudě však nejen podle poslední verze ArchiCADu 8, ale také podle konkurenčních programů – jako jsou Architectural Desktop, Allplan FT Nemetschek či Microstation – se tento trend ukazuje být správnou cestou, jak docílit efektivní práce na projektu ve všech stupních projektové dokumentace. Přechod od rýsovacího prkna k počítači vyžadoval od architektů a projektantů změnu v myšlení a v jejich pracovních návycích. Stejně tak tomu je i v případě přechodu od digitálního rýsovacího prkna k práci s efektivnějšími objektově orientovanými produkty, a to hlavně kvůli již zmiňované změně filosofie práce, jež vyžaduje určitou formu kázně. Zvláště pak u větších projektů, na kterých se podílí více architektů či projektantů. O vlastní zhodnocení nových verzí jsme požádali architekty, kteří mají s předchozími verzemi programů zkušenosti a vědí, jaké nedostatky měly.

Foto: eArch
Recenze Architecural Desktopu 2004autor Ondřej Semerák
Foto: eArch
Recenze ArchiCADu 8autoři Michal Zlámaný, Martin Sladký, Luděk PodlipnýSouvisející článkyCAD I – Digitální rýsovací prknoCAD II – omrzelo vás již digitální rýsovací prkno?CAD III – Tahání čar nebo efektivní projektování?CAD IV – Teorie a praxe užití stavebních CADůCAD V – Jak vybrat ten správný CAD?

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři