Ceny Czech Grand Design 2008 v Uměleckoprůmyslovém muzeu

Středa, 8. Duben 2009 - 2:24
| Napsal:
Do 13.dubna je v Uměleckoprůmyslovém muzeu výstava třetího ročníku Výročních cen Akademie designu ČR / Cen Czech Grand Design 2008. Ceny jsou uděleny v osmi kategoriích: Designér roku, Oděvní designér roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Obchod roku, Výrobce roku, Objev roku – cena České spořitelny a Síň slávy.

Vítězové byli vyhlášeni na slavnostním večeru ve Stavovském divadle v sobotu 21. března 2009. Jeho záznam byl uveden 27. 3. 2009 na ČT 2.

Nominovaní všech osmi kategorií se představují na výstavě v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, která potrvá do 13. dubna 2009 včetně Velikonočního pondělí!

Výstava je koncipována na základě všech osmi kategorií a prezentuje nejužší nominace.

K letošnímu ročníku opět vychází katalog Czech Grand Design 2008, zachycující textem i fotografií všech 174 nominovaných. Katalog bude k zakoupení během výstavy v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, poté ve vybraných knihkupectvích.
 
Vítězové třetího ročníku Cen Czech Grand Design 2008:
 
Designér roku: Jan Čtvrtník, nominovaný za vázu Droog Aalto, kolekci sedacího nábytku pro Polstrin a vázy pro Moser.
 

 
Oděvní designér roku: Monika Drápalová za kolekci Cache-Cache.
 


Grafický designér roku: Robert V. Novák s designem knihy Bruselský sen a designem žaltáře trapistů.
 

 
Fotograf roku: historicky podruhé Salim Issa a Štěpánka Stein, nominovaní za kolekci fotografií pro DesignGuide 2009, kalendář Jablonex 08 a výstavu Little Hanoi.

 
Výrobce roku – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu za průmyslový design: firma Lucis za kolekci svítidel Helium, Neon, Argon, Antimon, navrženou designérem René Šulcem. Vítěz této kategorie bude vyslán Českou republikou na vybraný veletrh.

 
Obchod roku: Dox by Qubus za otevření nového obchodu v galerii Dox.
 

 
Objev roku – cena České spořitelny: Vladimír Žák, nominovaný za diplomovou práci na VŠUP, křeslo a pohovku Kubikula pro UP závody, židli Therapia pro Prowork/Divan Design a za návrh křesla Ušák. Součástí ocenění v této kategorii je i šek na 50.000,- Kč. Česká centra v rámci svého nového projektu Mladá kreativita/Young Creativity odmění vítěze kategorie Objev roku odbornou týdenní stáží v jednom z 24 Českých center.
 

 
Do Síně slávy za rok 2008 byl uveden Jan Kaplický.


 
Mattoni Grand Designérem, a tedy autorem ceny Czech Grand Design 2009 je Jan Čtvrtník.
Klíčová slova: