Magistrála = Nová pražská třída

Datum konání: 26.07.2013 (Celý den) - 10.08.2013 (Celý den)

Pondělí, 15. Červenec 2013 - 0:00
| Napsal:

Centrum středoevropské architektury (CCEA) na dva týdny uzavře část nejfrekventovanější pražské tepny. Během akce zde budou probíhat koncerty, workshopy pro děti i dospělé, autorská čtení, trhy a taneční vystoupení. Cílem akce je poukázat na neudržitelný stav v okolí magistrály a nabídnout nové možnosti jejího využití jakožto městského bulváru.

Fotoalbum: 

Proměňme spolu nejrušnější pražskou křižovatku v kulturní scénu!

26.7. – 10.8. 2013

Otevřená scéna I.P. Pavlova
Prostor pro spontánní činnosti

Organizátor: CCEA - Centre for Central European Architecture, o.s.

Usilujeme o změnu magistrály na městskou třídu - prostředí, kde se mísí auta, chodci, cyklisti, autobusy či tramvaje, kde jsou přes cestu přechody, kde jsou vysazeny stromy, instalovány lavičky, parter je zaplněn bary, restauracemi, obchody, galeriemi i novými veřejnými městskými stavbami.

Tématu pražské magistrály a možnostem její přeměny se CCEA aktivně věnuje od roku 2010. Nejprve jsme otevřeli diskuzi o transformaci pražské magistrály na poli magistrátu, postupně se jednání přesunula na jednotlivé městské části a z těchto jednání vzešla v roce 2012 Iniciativa pro humanizaci magistrály mezi MČ Praha 2, Praha 4 a Praha 7. Letos diskuzi přivádíme do ulice, přímo na nejfrekventovanější místo severojižní spojky I. P. Pavlova.

Otevřenou scénu zahájí výtvarná performance Patrika Hábla, který skrze velkoplošnou malbu vytvoří nové prostředí - podklad pro spontánní činnosti.

Za pomocí performancí, uměleckých intervencí, výstav a happeningů pražských kulturních iniciativ a občanů dojde k nové interpretaci pražské magistrály.Budou zde umístěny dočasné instalace, prodejny a servisy. Během dvou týdnů zde budou probíhat koncerty, workshopy pro děti i dospělé, čtení, trhy a taneční vystoupení. Prostor bude zpestřen městkou zelení. Veřejnost bude vítána ke spoluúčati na programu, vlastním vystoupením či vyjádřením se k proměně magistrály jak přímo na I.P. Pavlova do Knihy idejí, tak skrze blog či facebook.

Novou podobu magistrály svojí účastí podpořili například DJ Lumiere, který zahraje 29.7. nebo Prague Modern Concert 27.7..Tři večery budou patřit filmovému promítání v režii kina Aero. Kromě hudebních a tanečních vystoupení, debat a workshopů se v rámci otevřené scény uskuteční 31.7. bleší trh Super sekáč na Magistrále a 3.8. Dyzajn na Ípáku. Pro děti jsou na programu například prostorové hry s uměleckou skupinou Strašné dítě, či výtvarné dílny s Marií Vymazalovou). Navíc každý den v 19 00 se může veřejnost zapojit do Flash mobu. (Flash mob je blesková zábavná akce, při níž se náhle vyskytne vícero lidí v předem určený čas na předem určeném místě spojených jistou společnou myšlenku (stejné oblečení, chování apod.)

Všechna vystoupení jsou pro veřejnost zdarma.

Testujeme novou podobu magistrály!

Partneři:
Projekt vzniká za podpory Hl. města Prahy
Nad projektem převzal záštitu Ing. arch. Václav Vondrášek místostarosta MČ Praha2

Sponzoři projektu:
AAA BARVY, ALTYSOUND.CZ, ALZA.CZ, BOOM TISK, COPY GENERAL, KOMWAG, ZAHRADNÍ ARCHITEKTURA KURZ

Mediální partneři:
A2, Artmap, Archicakes.cz, Archiweb.cz, Era 21, Earch.cz, Radio 1

Speciální poděkování patří všem účastníkům, svým vystoupením podpořili projekt Magistrála = Nová pražská třída. Za podporu děkujeme rovněž Flash mob komunitě a Italskému Institutu v Praze.

Aktivity v rámci Otevřené scény I.P.Pavlova:
Workshopy tvůrčího psaní, fotografie, znakové řeči,..
Tvůrčí dětské dílny
Koncerty
Filmová promítání
Taneční vystoupení
Diskusní stoly
Módní přehlídka
Kurz jógy
Trhy
Půjčovna kol
Kavárna, sandwich bar atd…

web: www.ccea.cz
blog: novamagistrala.wordpress.com 
facebook: 
https://www.facebook.com/events/564193500297547/