Architektura /

CORNLOFT ŠALDOVA - LOFTY A BYTY

Přesvědčit se o tom, jaké investorské a developerské vize má společnost Real Estate Karlín více než půlroku po povodních se můžete nyní přijít přesvědčit do Galerie Jaroslava Fragnera. Ještě do 23. března máte možnost dozvědět se na vlastní oči něco o blízké budoucnosti této stále atraktivní městské části, Karlíně, konkrétně objektu bývalého výrobního areálu v ulici Šaldova.

Petr Vaněk , 20. 3. 2003

Ohrozily srpnové povodně investice v zátopových oblastech? Hranice stoleté vody nově předefinované srpnovými povodněmi, zasáhly ve značné míře také oblasti Prahy 8, Karlína a Libně. Jeden z největších vlastníků pozemků v katastrálním území Karlín, společnost Real Estate Karlín Group se však nenechala odradit zpočátku vyhlížející katastrofální situací po povodních a nepolevila ve svých developerských aktivitách v této lokalitě. Ty jsou podmiňovány vznikem protipovodňových hrází, které by měly vzniknout nejpozději do konce října 2004.

Příkladná transformace průmyslového objektu v pražském KarlíněPro nalezení vítězného návrhu nebyla zvolena, v našich podmínkách obvyklá, klasická architektonická soutěž. Forma nalezení nejoptimálnějšího řešení jak estetického, tak i ekonomického se odehrávala pomocí workshopu, mezinárodní dílny. Pod pojmem workshop si architekti zvyknuvší soutěžit v českých podmínkách nemusejí připadat možná jako ryby ve vodě. Tato forma hledání nejlepšího návrhu je podmíněna vznikem diskuse a výměny názorů soutěžících, investora i porotců a vede možná k méně šokujícím výsledkům, avšak soutěžící architekti mají v tomto případě možnost být odrazeni již v průběhu návrhu od vstupu do některé ze slepých uliček. Těch může být u klasické architektonické soutěže nepočítaně. Investor v podstatě vstupuje společně za asistence poroty do řešení všech projektů a pomáhá tak cizelovat projekt nejen z hlediska ekonomických aspektů návratnosti celé investice. Můžete namítnout, že díky této zpětné vazbě mohou si býti projekty až neúměrně - k vydanému úsilí svých tvůrců - značně podobné. I porota musí v tomto ohledu mít mnohem těžší úlohu při výběru vítězného návrhu. Tyto a další specifika workshopu můžete posoudit na vlastní oči na již zmiňované výstavě. A zhodnotit, zda-li autoři touto formou způsobu (spolu)práce dospěli k zajímavým výsledkům?

Zatímco po pravé straně se můžete seznámit s účastníky mezinárodní dílny, následuje složení mezinárodní poroty.Mezinárodní porota zasedala v tomto složení: Prof. Jacques Blumer / Atelier 5, Švýcarsko arch. Zdeněk Lukeš / Česká republika Prof. Ing. akad. arch. Jiří Suchomel / Česká republika Dipl.-Ing. M. Arch. Uwe Drost / D&K Architekten, Německo Ing. Arch. Milan Hon / university professor, Česká republika PhDr. Michael Zachař / National heritage institute, Česká republikaKonzultanti poroty: Hansjoerg Brun Serge Borestein Charles Butler Petr Soukup Jan LudvíkPokud se vydáte za výsledky workshopu přímo do Galerie Jaroslava Frágnera, vězte, že je otevřeno denně mimo pondělí od 10 - 18 hodin. Pokud to máte na výstavu daleko nebo nestíháte, sledujte naše stránky v příštím týdnu, kdy Vám představíme soutěžní návrhy všech 12 architektonických týmů...Související články:Neviditelný pes / Zdeněk Lukeš - Chcete bydlet v karlínské sýpce?Stavební fórum - Projekt Šaldova – lofty nebo atypy?

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři