Decadence Now! Za hranicí krajnosti...

Pondělí, 13. Září 2010 - 2:00
| Napsal:
Dnes představujeme „Fashion Victims“ z rozšířené páté části výstavy nazvané POP, která bude k vidění v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.

 

 Název:
 Decadence now! Za hranicí krajnosti
 Kdy:  30. 9. 2010 - 2. 1. 2011
 Kde:  Galerie Rudolfinum, Alšovo nábreží 12, 110 01 Praha 1
 Uměleckoprůmyslové museum v Praze (hlavní budova), ulice 17. listopadu 2, Praha 1
 Pořádá:  Galerie Rudolfinum
 Více informací:  www.galerierudolfinum.cz

Nizozemský fotograf Erwin Olaf se narodil v roce 1959 v Hilversumu, od 80. let žije a tvoří v Amsterdamu. Původně vystudoval žurnalistiku, ale fotografie se brzy stala jeho hlavní náplní života. Promyšlené slučování fotožurnalistiky a ateliérové fotografie mu záhy vyneslo uznání i na mezinárodním poli. V roce 1988 získal první cenu v soutěži Young European Photographer. V 90. letech se stal vyhledávaným komerčním fotografem módních a reklamních firem. Poznatky z tohoto prostředí se promítají do jeho umělecké tvorby.

 

Fashion Victims je série nekomerčních snímků z roku 2000, kde jsou zachyceny modelky a modelové v typicky pózách, avšak většinou zcela nazí, kromě tašek luxusních značek, jenž modelům zakrývají obličej, tedy jeden ze základních prvků lidské identity. Rozpoznat lze jen pohlaví a značku. Dokonalé aranžmá a řemeslné zpracování fotografií vjem ještě umocňuje. Podle Olafa je lze interpretovat jako „lascivní komentář ke konzumismu pohlaví a módních značek“.

 

Erwin Olaf: Calvin Clein © Erwin Olaf

Klíčová slova: