Demonstrace trvale udržitelné architektury. Dům indické architektky využívá jen lokální zdroje

Středa, 4. Duben 2018 - 0:00
| Napsal:

Ohled na životní prostředí, zapojení lokálních pracovníků a respekt k tradicím regionální výstavby. Tak by se dal ve stručnosti popsat nejzásadnější projekt oceňované indické architektky Anupamy Kundoo nazvaný Wall House. Stavba vznikla v rámci výzkumu a experimentování se stavebními technologiemi a materiály, které neškodí životnímu prostředí a jsou přínosné i z hlediska sociálně-ekonomického.

Wall House, Anupama Kundoo © Javier Callejas
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Anupama Kundoo
Světadíl Asie
Země Indie
Město Auroville
Datum projektu 1997
Datum realizace 2000
Zastavěná plocha 100.00m2

“Dnešní metody výstavby vytvářejí mnohem více problémů, než kolik jich řeší: jde o otázky environmentální, ekonomické i sociální,” říká padesátiletá architektka původem z Indie, která se celý svůj profesní život zajímá o trvale udržitelnou architekturu. Kromě vlastní architektonické praxe se proto věnuje také pedagogické i publikační činnosti.

Po studiích v roce 1990 se Anupama Kundoo jako mladá architektka přestěhovala do experimentální osady Auroville na jihu Indie, kterou roku 1968 založila duchovní vůdkyně Mirra Alfassa přezdívaná Matka. Podle plánů francouzského architekta Rogera Angera mělo na území okolo 20 kilometrů čtverečních žít až 50 000 lidí. Dnes v osadě žije přes 2000 obyvatel nejrůznějších národností v domcích převážně z přírodních materiálů a zároveň zde probíhají výzkumy související se životním prostředím.

Architektka společně s dalšími obyvateli postavila postupně několik domů, při kterých využívali právě lokální materiál i místní pracovníky. Ke konci devadesátých let pak na okraji Auroville navrhla také vlastní dům pojmenovaný Wall House. Při jeho návrhu Kundoo uplatnila veškeré své poznatky z výzkumu ekologicky šetrného stavění a technologií, které by byly přínosné i ze sociálně-ekonomického hlediska. Architektka si totiž plně uvědomuje problémy současného světa související s překotnou urbanizací a devastací životního prostředí.

Kundoo návrh domu zároveň pojala jako test prostorových a technologických inovací pro své další projekty. “Po prostorové stránce dům nově definuje hranice a přechodové prostory mezi vnějškem a vnitřkem v reakci na klimatické podmínky a dnešní kulturu,” popisuje návrh architektka. “Lokální materiály byly použity novými způsoby vzhledem ke krizi přírodních zdrojů a rapidní urbanizaci.”

Nedílnou součástí projektu pak bylo pochopitelně také zohlednění topografie a specifických podmínek krajiny, aby mohly vzniknout úzké vazby mezi prostorem uvnitř domu a jeho okolím. Na výstavbě se pak podíleli výhradně místní pracovníci, a to i ti nekvalifikovaní.

Samotný projekt i myšlenky Anupamy Kundoo posléze získaly celosvětovou pozornost. Svědčí o tom například i velký úspěch z architektonického bienále v Benátkách roku 2012, kde Kundoo postavila přesnou repliku domu Wall House po 12 letech od jeho dokončení v Indii. Jednalo se současně o jednu z největších instalací na celém bienále pod kurátorským dohledem výborného anglického architekta Davida Chipperfielda. A aby byly zachovány původní myšlenky projektu, přímo do Benátek přijeli indičtí řemeslníci a stavitelé, aby se společně se svými kolegy z Itálie podíleli na zhotovení modelu.

Anupama Kundoo už ve čtvrtek 5. dubna 2018 poprvé vystoupí v Praze se svou přednáškou v rámci cyklu Jiná perspektiva pořádaném spolkem Kruh. Během večera v pražském prostoru CAMP se představí také italští architekti ze studia C+S architects.