"Šuplíkový" projekt: Orientační systém

Pondělí, 22. Prosinec 2014 - 0:00
| Napsal:

Mnou navržený produkt má zlepšit orientaci v prostorách panelových sídlišť, popřípadě je možné ho užít ve firemních komplexech. Odrazi-vost materiálu by byla zprostředkována pouličním osvětlením.

Fotoalbum: 

Princip orientace se zakládá na sérii vzestupných obrazců (viz přílo-ha.), které vytvářejí zóny určité barevnosti. Čím blíž centru se oci-táte, tím víc se obrazce stávají vertikálními.

Jedním z materiálů je beton, který je využit pro pouzdro, jež se kot-ví k fasádě. Výběr materiálu je podmíněn současnými rekonstrukcemi domů. Beton umožňuje přizpůsobit se nátěrovým hmotám rekonstruovaných budov. Do pouzdra se vkládá tvarovaná, vyjímatelná plechová deska, na niž je odrazivý materiál. Umísťování by probíhalo ve výšce od 4-5m nad zemí. To vytvoří dobrou konektivitu s okolním osvětlením a stane se dobře pohledovým.

Výrobní proces se skládá ze dvou částí:

a) Formování betonového skeletu o váze cca. 3kg. Při vlastní výrobě prototypu byly náklady na kus cca 10kč. U tmavšího dílce vpravo, je použita technologie sklobetonu pro větší pevnost.

b) Plechová deska je tvarována za studena. Fázovaný postup od stříhá-ní přes ohýbání a ražení. Následně polepena odrazivým materiálem.