Architektura /

Dřevo&stavby 2/2010

Další vydání časopisu Dřevo&stavby právě vychází!

EARCH.CZ , 5. 4. 2010

Foto: eArch
V čísle 2/2010 časopisu Dřevo&stavby najdete kromě tří tuzemských redakčních návštěv také jednu zahraniční. Oblíbené seriály pokračují i v tomto čísle dalšími díly, jako obvykle zde najdete rubriky z oblasti stavebnictví i část věnovanou interiéru a bezprostřednímu okolí domu – zahradě. Shrnuto a podtrženo – 120 stran informací a inspirace věnovaných dřevostavbám.

Zajímá Vás, jak probíhala soutěž Dřevěný dům 2010, čím překvapili organizátoři a které z přihlášených projektů nakonec získaly v již třetím vyhlášeném ročníku soutěže zasloužené ocenění? Název Two by Four používaný pro lehký skeletový stavební systém, slyšel docela jistě každý, kdo se o téma dřevostaveb jen trochu zajímá. Co přesně si však pod tímto nejednoznačným názvem představit? Celkem oprávněně bývá střecha nazývána pátou fasádou domu. Tvar střechy, její sklon, konstrukční řešení i použitý materiál ovlivňuje kromě vzhledu i tepelně technické vlastnosti, což je důležitý faktor zejména u nízkoenergetických a pasivních domů. Vytápění domu elektřinou nemusí být jen ekvivalentem obřího účtu za spotřebu. Pro objekty blížící se svými parametry k hranici nízkoenergetických není nejdůležitějším faktorem jen cena samotné energie, ale také pořizovací náklady a životnost otopného systému. Kuchyně a interiérové dveře – to jsou témata rozebíraná na stránkách věnovaných interiéru dřevostavby. Osobitou dřevostavbou v bezprostřední blízkosti domu se může stát zahradní domek či altán – stačí se inspirovat jednou bezpočtu možných podob.

www.drevoastavby.cz

Musí se stále ošetřovat?

Foto: eArch
Žádný dům není bezúdržbový. Kdo si však představuje péči o dřevostavbu jako noční můru nebo nekonečný maratón s bruskou a štětcem v ruce, ten je na omylu. O trvanlivosti dřeva a náročnosti na jeho údržbu se můžeme poučit u staletých roubených domů, které nádobu s barvou nikdy neviděly a katastrofické scénáře o jejich zchátrání, rozpadu a napadení škůdci se přesto nekonaly.

 

Budoucnost patří dřevu

Foto: eArch
Žijeme v době, ve které již nelze pochybovat o škodách na životním prostředí způsobených nešetrným spalováním fosilních paliv. Při stavbě nového domu lze úspor primárních energií snadno dosáhnout prostřednictvím kvalitní izolace pláště budovy, která zajistí dokonalou těsnost obálky a zároveň zabrání únikům tepla. Ještě dokonalejšího efektu však dosahují promyšlené systémy pasivních domů, které snižují spotřebu energií na minimum.

 

O střechách nejen zelených

Foto: eArch
Celková forma střechy by měla přirozeně vyplývat z logiky dis¬pozičního a konstrukčního řešení celého domu. Střecha chrání podkroví před ochlazováním i přehříváním, zajišťuje jeho tepelnou stabilitu. Odvádí dešťové vody a zamezuje pronikání vlhkosti vzniklé vnitřním provozem do konstrukce střechy. Klíčová je proto volba všech materiálů, jejich správná skladba a dodržení technologického postupu při realizaci.

 

Řešení (nejen) pro perfekcionistu

Foto: eArch
Pod pojmem moderní kuchyně je třeba si představit nejen neotřelý design, ale také dobrou funkčnost. Ta je samozřejmě dána kvalitním provedením, výběrem spotřebičů, ale především splněním základních ergonomických požadavků. Správné rozvržení hlavních zón - přípravné, mycí a varné – j klíčem k praktické a pohodlné kuchyni.

 

Pojďte dál

Foto: eArch
Netradiční moderní dům se dvěma oddělenými bytovými jednotkami nedaleko moravské metropole, dřevostavba realizovaná německou firmou v Českém krasu, osobitá roubenka na území národním parku a Ypenburské vodní vily v Nizozemí – to jsou čtyři stavby rodinných domů, do kterých Vás zveme na návštěvu.

 

Letní romantika

Foto: eArch
Možná trochu otřepané klišé, ale kdo si dokáže užívat chvíle letního volna na zahradě a má k dispozici zahradní altán, loubí nebo obytný domek, jistě potvrdí, že právě takovou podobu může romantika mít. Ačkoliv zahradní stavby mají poměrně bohatou tradici, nebyly vždy univerzálně dostupným prvkem. Dříve byly symbolem luxusu a finanční nezávislosti, zdobily zejména rozlehlé zahrady kolem vil zámožných bankéřů a průmyslníků.

 

Dekorace z přírody

Foto: eArch
Dřevo je nevyčerpatelnou studnicí témat, ale také inspirace. Pro Štěpána Pluskala z Čech pod Kosířem se stalo dřevo prostředkem k vyjádření vlastní fantazie. Před deseti lety vyrobil první dřevěnou sochu a tento materiál se stal jeho celoživotní zálibou. Tvoří sochy, osobitě ztvárněný zahradní nábytek, lavičky, stoly, venkovní odpočívadla…

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři