Architektura /

Evropská cena pro nejlepší interiéry

Kvalita, funkčnost a estetika projektů, inovativní využití prostoru, použití materiálů, barev a nápadité řešení povrchů - taková jsou hlavní kritéria prestižní celosvětové soutěže o Evropskou cenu contractworld.award 2010 za inovativní koncepty interiéru. Ve čtyřech kategoriích (kanceláře, hotely a restaurace, obchody, vzdělávání) letos soutěžilo 623 projektů.

EARCH.CZ , 31. 3. 2010

V kategorii obchody/showroomy zvítězilo kadeřnictví Tierra v Tokiu, následovaly Artfarma v USA a Infopoint v Linci.

Foto: eArch
Kadeřnictví jako meditační a relaxační prostor

Kadeřnický salón Tierra se nachází přímo v centru japonského hlavního města. Jasně strukturovaný prostor se dělí na část, kde jsou v řadě seřazena početná kadeřnická křesla, a na samostatnou část oddělenou filigránskými oblouky. Ty jsou na obou delších stranách vyplněny velkými zrcadly. Kontrast tvoří zbývající plochy a stropy s hrubou omítkou v teplých zemitých barvách. Velkou roli sehrává v prostoru osvětlení. Autoremnávrhu je tokijská kancelář Ryo Matsui Architects Inc. Porota ocenila netradiční pojetí krášlícího centra jako relaxačního a meditačního prostoru, v němž architekti nešetřili nápady a uplatnili zde hojnost jak stavebních, tak designových nápadů - od formálního řešení prostoru přes citlivé zakomponování věcí každodenní potřeby až po důmyslné osvětlení a hru světel a zrcadlení.

Foto: eArch
Umělecká galerie ve skladu

Artfarm v americkém Salt Pointu je kombinací umělecké galerie a showroomu, umístěnými ve skladu. Vnější plášť této "umělecké farmy" je vyroben z oceli a prefabrikovaných prvků, které se obvykle používají na opláštění stodol a jiných hospodářských budov.Tato farma se skládá ze tří stejných, lehce přemístitelných částí. Jen tři malá okna ve výšce hlavy poskytují vizuální spojení s vnějším světem. Jednoduchý interiér s bílými zdmi a betonovou podlahou originálně zdobí strop z bílé izolační fólie, proštepované uměleckým štepováním tak, že připomíná nadýchaný baldachýn. Autory návrhu jsou HHF architekten z New Yorku a AiWeiwei ze švýcarské Basileje.„Je překvapující, jak velmi jednoduchým způsobem lze vytvořit uměleckou galerii ze skladovací haly,“ uvedla porota při hodnocení.

Foto: eArch
Linecké Info centrum v červenobílém hávu

Projekt Infopointu Linz09 vznikl u příležitosti jmenování rakouského Lince Hlavním městem kultury 2009. Hlavní myšlenkou vídeňských architektů (kancelář Caramel architekten) byl růžový strop a růžovo-červeno-bílý interiér, který se jako příval šíří do venkovního prostředí. Proniká přes průčelí s velkými výklady a "teče" přes informační pulty, prezentační plochy, stěny, podlahy a schody ven. Autorům se tak podařilo fascinujícím způsobem propojit interiér s exteriérem.

Psáno pro časopis Interiér veřejných budov 1/2010

Foto: eArch
Divadlo ako vostavba / High tech technika v historické budově / Barevná kavárna Streetcafé v Plzni / Zo starej tabačky univerzita v Nitre / Společenské centrum Soběslavska / Lucie Koldová na stáži v Paříži / Evropská cena pro nejlepší interiéry / Záruka dobrého posezení / Komunikácia pomocou farieb / Požadavky na sedací nábytek / Šestice top nábytkových systémů / Předměty s vlastním příběhem / Textil: Od univerzálnosti ke kreativitě / Matematika a dekorativní obklady stěn / V showroomu, kde voní dřevo / Moderní koberce ve světle ramp / Technické konopí pro konstrukce plovoucích podlah

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři