Architektura /

Fasáda akumulující energii

Fasáda akumulující energii je novinkou společnosti Reynaers Aluminium, specialisty na hliníkové pláště. Jedná se o speciálně vyvinutý systém ochranné stěny, který umožňuje akumulovat sluneční energii dopadající na budovu.

EARCH.CZ , 9. 3. 2010

Foto: eArch
Systém skleněných stěn CW60 Solar a slunečních clon Brise Soleil Solar využívá tzv. zelené energie, neboť díky speciální technologii a přesné struktuře hliníkových sloupů a příček přeměňuje akumulované sluneční záření na elektrickou energii.

„Zavádění ekologických řešení při vývoji i výrobě produktů firmy Reynaers Aluminium je důležitou součástí naší strategie. Chceme viditelně demonstrovat, že nacházet obnovitelné zdroje k získávání energie je možné i v oblasti obvodových plášťů a přispět tak k udržitelné výstavbě. Stále se zvyšující počet dodávek s energeticky úsporným řešením z hliníku je pro nás potvrzením, že jsme zvolili správnou cestu,“ uvádí Martine Reynaers, výkonná ředitelka společnosti.

Všestranné řešení

Spojení sluneční clony Brise Soleil a zasklené stěny CW60 Solar je všestranným řešením, které nabízí atraktivní design, ochranu a využití zelené energie v podobě akumulovaného slunečního záření.

Opláštění budovy pomocí CW60 Solar je tvořeno ze speciálních hliníkových profilů, které tvoří sloupy a příčky. Ty jsou záměrně asymetrické, což umožňuje vytvoření prostoru pro spoje fotovoltaických panelů. Žlaby umístěné ve sloupech jsou určeny pro elektrické kabely, které odvádí energii a zároveň slouží k jejich ukrytí. Snadný přístup ke kabelům rovněž umožňuje jejich bezproblémovou údržbu či opravu v případě potřeby. Spojení jednotlivých stěn CW60 Solar má minimální výšku, díky čemuž je absorpce slunečního záření maximalizována, neboť fotovoltaické buňky jsou tak minimálně zastíněny.

Systém CW60 Solar umožňuje nejen akumulaci obnovitelné energie, ale je i plně kompatibilní s dosavadními systémy zasklených stěn CW50 a CW60 pro fasády obytných budov, ve kterých je zasklení zajištěno přítlačnými lištami upevněnými k nosné konstrukci. To umožňuje stavitelům a architektům uplatnit různé kombinace, dosáhnout tak nejlepšího tvořivého a funkčního výsledku a spojit přednosti standardní dilatace, odvodnění a izolace CW60 v provedení CW60 Solar.

Foto: eArch
CW60 Solar doplňují sluneční clony Briese Soleil Solar. Jde o systém slunečních clon ukotvených na vnějším průčelí, které zajišťují ochranu proti teplu a slunečnímu záření. Rovněž zajišťují maximální příjem slunečního záření, a to především díky možnosti otáčení přiléhajících fotovoltaických modulů, a tím pádem dosažení nejoptimálnějšího úhlu pro absorbování slunečních paprsků.

Celý systém je vybaven novými doplňky, které umožňují vodotěsné vedení kabelů z venku dovnitř budovy, aniž by bylo omezeno efektivní odvodnění obvodového pláště.

Zavedení CW60 Solar a Briese Soleil Solar na český trh následuje celou řadu inovativních řešení Reynaers, jako jsou hliníkové profily s vysokou tepelnou izolační schopností a vnější sluneční clony, které zvyšují energetickou úsporu budov a řešení s dvojitou fasádou. Kombinace dostupných produktů umožňují optimální využít energii bez zvyšování ceny a ztráty estetických předností.

Foto: eArch
Otázky pro jednatele společnosti Reynaers Systems Ing. Přemysla Hrdého

Rok poznamenaný krizí se chýlí ke konci. Jaký byl pro vaši společnost?

Stejně jako ostatní v oblasti stavebnictví jsme vnímali výrazný úbytek připravovaných staveb. Jsme v těsném kontaktu s architekty a právě tam je nejvíce patrné, jak se propad prohlubuje. Nepřiměřený tlak ze strany zadavatele na úspory je viditelný již ve fázi úvodních architektonických studií. Bohužel celá řada projektů je zastavena úplně a šance, že se situace opět rozhýbe, je zatím mizivá.

Máte dlouhodobé zkušenosti z obchodu. Pozorujete posun v náročnosti zákazníků na poskytované produkty či služby?

Konečný uživatel se dnes určitě více zajímá o design výrobku a jeho doplňků. Stále častěji si například přeje okno bez viditelných pantů. Běžným požadavkem se stává tzv. skryté křídlo. To znamená, že při pohledu z venku není vidět křídlo okna, ale pouze plocha rámu. Správně také zákazníci včas řeší problematiku vnitřního nebo vnějšího zastínění. Výrobky z hliníku jsou jako stvořené pro čarování v moderní architektuře. Proto se téměř vždy zákazník ptá na maximální možnost prosklené plochy u daných výrobků. V tomto směru je většinou ovlivněn architektem. Budu-li mluvit o našem přímém zákazníkovi, tedy výrobci, mohu říci, že ten oceňuje především nadstandardní služby U nás je to například unikátní „online“ přehled o všech objednávkách, jak dodaných, tak o materiálu na cestě. To je v dnešní době velmi ceněné, neboť tímto způsobem lze do značné míry ovlivnit jak přípravu výroby, tak následnou montáž výrobku na stavbě.

Kam směřuje společnost pod vaší taktovkou? Plánujete nějaké strategické kroky vedoucí ke změnám?

Celosvětově se firma Reynaers rozrůstá. V poslední době to byla např. expanze na jihovýchodní asijský trh, kde byly otevřeny tři pobočky. Kromě celé řady aktivit, jako je vývoj nových produktů nebo spuštění služby Reynaers Consulting, se více snažíme konzultovat připravované projekty s architekty a projektanty. Vidím to jako nezbytnou přípravu pro budoucnost, kdy stavebnictví opět nabere dech.

Jakou novinku jste uvedli na český trh?

Prosklenou hliníkovou fasádu CW50-HI. V současné době jde o energeticky nejúspornější systém ve své třídě na českém trhu. Jde o špičkovou technologii, která dosahuje velmi nízkých hodnot průtoku tepla fasádou (Uf =1,1W/m2K). Ve spojení s okny typu CS86-HI tvoří kompletní fasádu třídy High Insolution. Pro obytné budovy lze zase použít produkty prosklených stěn CW60 Solar, kde je skleněná výplň, popřípadě neprůhledný panel, nahrazen fotovoltaickým panelem. Fotovoltaické panely mohou být též stínící lamelou ve slunolamu.

Váš názor na budoucnost českého stavebnictví?

Myslím, že nemáme jinou možnost, než se dívat do budoucnosti s nadějí a přáním, že se nám bude dařit lépe než doposud.

Psáno pro časopisy Fasády 4/2009

Foto: eArch
Nové Atrium s keramickým cihelným obkladem / Kombinovaná fasáda Městské brány / Úspora a výroba energie v jednom / Požadavky na obvodové pláště NED domů společnosti JRD / Integrované fotovoltaické řešení fasády / Nový stavební systém Flexibuild / Zdravé bydlení "ve dřevě" / Rekonštrukcia hotela vo Vysokých Tatrách / Amazon Court – budova budoucnosti / Ars Electronica - fasáda jako projekční plocha /  Efektní děrované pláště / Hotel v objetí corianu / Vítězem Mies van der Rohe Award 2009 Opera v Oslo / Vliv obalových konstrukcí na teplotní stav interiéru / Kritické oblasti okenních konstrukcí / Diagnostika vad oken / Navrhování stavební konstrukce při zatížení tlakovou vlnou od výbuchu / Požadavky EN na izolační skla / Současné technické možnosti plastových dveřních výplní

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři