Forum aneb Staroměstská radnice potřetí

Středa, 24. Listopad 2010 - 1:00
| Napsal:
Třetí projekt Staroměstské radnice, který vznikl na workshopu "Gočár se dívá, Rojkind tě povede", má za cíl ukázat možnosti dostavby Staroměstské radnice. Tým ve složení Jan Kropík, Lukáš Grasse, Martin Sládek a Milan Grega-Jakub zde navrhl Forum - místo, kde se může kdokoliv vyjádřit...

Tým 3 tvoří / Team 2 consists of:

  • Jan Kropík, FA ČVUT Praha
  • Lukáš Grasse, FA ČVUT Praha
  • Martin Sládek, FSv ČVUT Praha 
  • Milan Grega-Jakub, STU SVF Praha

Prohlédněte si také ostatní projekty z workshopu Gočár se dívá, Rojkind Tě povede!

Fórum

* tržiště
* místo shromáždění
* společensky velmi důležitá platforma
* scéna pro různé aktivity
* scéna pro diskuse či debata (například politická)
* veřejné fórum je otevřený prostor pro vyjádření názorů
* Bill of Rights

Forum:

* marketplace
* gathering place
* scene of great social significance
* scene of diverse activities
* e.g. political discussions and debates, meetings
* public forum (open forum) is open to all expressions
* protected by the Bill of Rights
* (amendment to the U.S. Constitution)
* although still can be restricted as to the time, place and
* manner of speach -> has a regulation


Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

O myšlence
Popřemýšlejme o Praze, o její minulosti, současnosti, o jejích budoucích generacích. Staroměstské náměstí bývalo důležitým místem. Odehrávala se zde mnohá, pro Prahu důležitá, rozhodnutí a události. Dnes toto místo, kromě jakýchsi sezónních událostí (koncerty, sportovní přenosy, Prague International Marathon, velikonoční a vánoční trhy) nežije a není ničím jiným, než místem pro turisty, místem, které místní příliš nezajímá a kterému se raději vyhnou.
V současné době si můžeme povšimnout, že lidé ve městě stále častěji mluví o problémech, které je tíží a které chtějí sami řešit. Jsou přesvědčeni, že na radnici je nikdo neposlouchá.

A co zástupci budoucí generace? Jací budou? Najdou odvahu pojmenovat problémy, mluvit o nich a řešit je? Budou chtít vyjádřit své názory a svou identitu? Věříme, že ano. Věříme, že by ve městě měl být prostor věnovaný sebevyjádření a vážné diskusi. Věříme, že takový prostor patří do samotného srdce města. Na místo, kde se rozhodovalo o osudu města. Na místo, kde sídlí ti, kteří o městě rozhodují dnes. Na nevyužitý prostor na Staroměstském náměstí. Fórum. Tím prostorem je fórum – místo kde můžete vyjádřit sami sebe.

Idea-wise
Thinking about Prague, about its history, its current situation, about the future generation. The Old Town square used to be an important space. The most important decisions regarding the city were made here. Nowadays, the place is, apart from the time when it is dedicated to special events (concerts, sport events broadcasting, Prague International Marathon, Christmas and Easter market) nothing but a space for tourists while the locals don’t have interest in visiting this space any more. At the same time, thinking about the current situation of the city, we see that there are many problems that the people in the city are talking about, complaining about, and are willing to solve. They are convinced that nobody in charge actually listens to them.

What will the future generation will be about? Will they dare to talk about problems and seek their solutions? Will they want to express their opinion and identity? We do believe so. We believe that there should be a space in the city dedicated to expression and serious discussions. We do believe that this space should be in the heart of the city. On a place where important decisions were made. On a place close to the people who are in charge of the city. On the free spot on the Old Town Square. The Forum. Space to express yourself.

O fóru

Ve starověkém Římě bylo fórum velice důležitým místem. Bylo jakousi scénou pro různé aktivity, platformou velkého sociálního významu. Sloužilo jako tržiště, jako místo, kde se lidé sdružovali, potkávali a debatovali, a to i na politické úrovni.

Ve Spojených státech amerických je otevřené fórum místo, kde se může kdokoliv, kdykoliv a o čemkoliv vyjádřit. Jeho existence je chráněna v tzv. Bill of Rights, dodatku americké Ústavy, nicméně v praxi existují jistá restriktivní opatření a regulace upravující, kdy, kde přesně a jakým způsobem, se na těchto místech mohou lidé presentovat.

Forum-wise
In the Roman time, a forum used to be a very important space in the city. It was a scene of great social significance and a scene of diverse activities. It served as a marketplace, a space for gathering place for people, space for meetings and discussions and debates, even political.

In the United States, an open forum is a space open to all expressions. It is protected by the Bill of Rights (an amendment to the U.S. Constitution), but at the same time it can be restricted as to the time, place and manner of speech. In other words, it can have a certain way of regulation.

O programu
Představujeme si toto Fórum jako prostor k různým aktivitám, a to jak prostor pomyslný, vyjadřující možnost, tak prostor fyzický, kde budou aktivity probíhat. Flexibilní uspořádání prostoru umožní hostit výstavy, workshopy, semináře, konference, ale nejde jen o prostor pro naslouchání a sledování, ale i pro kreativitu a diskuzi. Ve střešních prostorách se nachází ateliéry pro mladé umělce, kteří si je mohou na omezenou dobu velice levně pronajmout. Fórum tak má vnější i vnitřní prostory, které vzájemně komunikují.

Program-wise

We envision this Forum a space of diverse activities that will happen in the space. The flexible space will accommodate art exhibitions, workshops, lectures, conference... so that it is not only a space to listen and see, but even to create and discuss. The rooftop landscape mostly contains studios for young artists, who will be given a chance by renting them these for a very affordable price, but only for a limited period of time. The Forum space is be both inside and outside, communicating with each other.

 O urbanistickém záměru
Prostor náměstí zatím postrádá bližší definici. Proto se zasazujeme o takové rozmístění budov, které by jasně prostor ohraničilo. Dalším důležitým zásahem je znovuvytvoření pasáže vedoucí skrz Staroměstskou radnici. Chodci se v těchto místech tak budou moci lépe pohybovat. Návrh rozmístění budov, jaké předkládáme, vzniknou dvě nová náměstí, jedno před kostelem sv. Mikuláše (který byl ve skutečnosti navržen pro čelní pohled) a druhé, intimnější, ve dvoře komplexu.

Urban-wise
The space of the square is lacking a definition at this moment. Therefore, we are promoting a building massing that encloses the space clearly. The second important intervention is that we (re)create a passage through the Old Town Hall. This will improve the pedestrian movement in the area. Thanks to the shape and position of the building massing we are proposing, two new squares are created – on in front of St. Mikulas Church (which actually was designed for a front view) and a new intimate square in the courtyard.

Prohlédněte si také ostatní projekty z workshopu Gočár se dívá, Rojkind Tě povede!

Klíčová slova: