KOMA 2011: Soutěžní návrh #46

Pátek, 3. Únor 2012 - 1:00
| Napsal:
NÁVRH DOMOVA PRO SENIORY PRAHA STRAŠNICE SYSTÉMEM PROSTOROVÉ MODULACE

Podpořte své favority i v hlasování na Facebooku zde!

NÁVRH DLE ZADÁNÍ ŘEŠÍ ZPRACOVÁNÍ DOMU S PEČOVATELSKOU SLUŽBOU NA ÚZKÉM POZEMKU PŘILÉHAJICÍM K ULICI GUTOVA V PRAZE, STRAŠNICICH. SITUACE NA PARCELE JE VELMI SPECIFICKÁ A KOMPLIKOVANA: PROSTOROVÉ PODMÍNKY JSOU ZNAČNE STÍSNĚNÉ OKOLNÍMI PANELOVÝMI A ČINŽOVNÍMI DOMY, NAVÍC SE TE- RÉN SMĚREM K JIHU MÍRNĚ ZVEDÁ.

HMOTA OBJEKTU, VYUŽÍVAJÍCÍ PŘI POUŽITÍ MODULÁRNÍHO SYSTÉMU KOMA M3 COMFORTLINE MAXIMÁLNÍHO ROZMĚRU MODULU 3,6 X 9,35X3,6M, JE NA TENTO POZEMEK ULOŽENA VE STYLU DES- KOVÉHO DOMU, ORIENTOVANÉHO SEVER-JIH A SNAŽÍ SE JEJ MAXIMÁLNĚ VYUŽÍT. VRCHNÍ TŘI PODLAŽÍ BYDLENÍ V MODULOVÝCH KONSTRUKCÍCH JSOU PODLOŽENY BETONOVÝM KUBUSEM, KTERÝ VYROVNÁVÁ VÝŠKOVÝ ROZDÍL NA PARCELE DVĚMA PODLAZÍMI NA SEVERNÍ STRANĚ A JEDNÍM PODIAŽÍM NA STRANĚ JIŽNÍ. ZDE SE NACHÁZÍ SPOLEČENSKÝ SÁL A S PEČOVATELSTVÍM SPOJENÉ SLUŽ- BYL DOSTUPNÉ I VEŘEJNOSTI (KADEŘNICNÍ, PEDIKŰRA, ORDINA- CE LÉKAŘE). V NEJSPODNĚJŠÍM PODLAŽÍ SE NACHÁZÍ TECHNICKÁ MÍSTNOST A SKLEPNÍ KÓJE.

CO SE TÝČE BYDLENÍ, JE PEČOVATELSKÝ DŮM KONCIPOVÁN JAKO PAVLAČOVÝ, SE SPOLEČNÝM ZÁZEMÍM PRO VOLNOČASOVÉ AKTIVITY A VAŘENI VŽDY NA KAŽDÉM JEDNOTLIVÉM PATŘE. VĚTŠINA SKROMNĚ VYBAVENÝCH UBYTOVACÍCH BUNĚK JE JEDNOLŮŽKOVÁ, ALE K DISPOZICI JSOU I BYTY DVOULŮŽKOVÉ ČI UZPŮSOBENÉ PRO INVALIDY NA VOZÍČKU. KAŽDÝ POKOJ MÁ VLASTNÍ SOCIÁLNÍ ZAŘÍZENÍ A SOUKROMOU LODŽII. POKOJE JSOU SITUOVANÉ NA ZAPADNÍ STRANĚ DOMU, D0 KLIDNĚJŠÍHO OKOLÍ, ZATÍMCO SPO- LEČNÁ PAVLAČ A OBYTNÝ PROSTOR S KUCHYNÍ MAJÍ VÝHLED K RUŠNĚJŠÍM OKOLNÍM ULICÍM. DÁLE JE VYUIŽITÁ STŘECHA, KDE JSOU ZŘÍZENY VYVÝŠENÉ ZÁHONKY, O KTERÉ SE OBYVATELÉ MOHOU STARAT. NAVÍC SKÝTA STŘECHA I PANORAMATICKÝ VÝHLED DO OKOLÍ.

CO SE MATERIÁLOVÉHO ŘEŠENÍ TÝČE, JE KLADEN DŮRAZ NA SMYSLOVOU PŘÍJEMNOST PROSTŘEDÍ. OD TOHO SE ODVÍJÍ POUŽITÍ JEDNODUCHÉ KOMBINACE BÍLE ŠTUKOVÉ OMÍTKY A DŘEVA, SPOLU S TMAVOU BARVOU MARMOLEA NA PODLAZE. BILY ŠTUK SE PAK OPĚT OBJEVUJE NA FASÁDĚ OBYTNÝCH MODULŮ, SPODNÍ ČÁST HMOTY JE UPRAVENÁ JAKO POHLEDOVÝ BETON.

CELÝ DŮM NEMÁ AMBICE NÉJAK VYČNÍVAT, NAOPAK MÁ PŮSOBIT I V KONTEXTU S OKOLNÍ ZÁSTAVBOU KLIDNĚ A VŠEDNĚ, COŽ MU NEJLÉPE PROSPĚJE PŘI PLNĚNÍ JEHO FUNKCE.

Barevný svět architektury.

Klíčová slova: