Konkurence se mezi střechaři zvyšuje. V soutěži si jedenáct cen rozdělilo 10 firem!

Pátek, 29. Leden 2010 - 1:00
| Napsal:
Pátý ročník soutěže o nejlepší pokrývače a pokrývačské firmy roku 2009 ocenil celkem 11 projektů. Pálená střecha 2009 je klání, ve kterém odborná porota hodnotila kvalitu provedení střešních detailů i celkový vzhled přihlášených střech. Těch byl letos rekordní počet 216.

Soutěž TONDACH Pálená střecha probíhá již od roku 2005. Výsledky národního kola letošního ročníku byly vyhlášeny na slavnostním gala večeru 27. 1. 2010 v Praze. Výherci každé ze tří kategorií obdrželi poukaz na odběr střešní krytiny ve výši 60 000 Kč, 40 000 Kč a 30 000 Kč za první, druhé, resp. třetí místo.

„Letos přihlášené projekty byly velmi vyrovnané. Svědčí o tom i fakt, že porota udělila dvě třetí místa. Celkem se v soutěži umístila na medailových pozicích desítka firem,“ zhodnotil soutěž ředitel společnosti TONDACH Česká republika s.r.o. Vojtěch Stokláska. Podmínkou k účasti v soutěži je, aby přihlášené realizace byly pokryty pálenou střešní krytinou od společnosti TONDACH a realizovány mezi listopadem 2008 a 2009. Soutěžilo se v kategoriích soukromé obytné budovy, obecně prospěšné budovy a historické budovy.

Nejvíce byla opět zastoupena kategorie soukromých obytných budov, do které spadaly tři čtvrtiny všech přihlášených návrhů. Odborná porota, složená z odborníků na střechy a novinářů z odborných titulů hodnotila celkem 153 střech. Vítězem se stala nová střecha rodinného domu v Plzni, kde byla použita břidlicově černá glazura Stodo 12. Realizaci projektu provedla firma Tesařství pokrývačství Kolerus Tvrdík z Nýřan. Není bez zajímavosti, že první tři umístěné projekty byly zastřešeny právě velkoformátovou taškou Stodo 12 s povrchovou úpravou glazováním, která je zároveň nejprodávanější taškou roku 2009.

 

 kategorie Obytné budovy
 1. cena:  Tesařství pokrývačství Kolerus Tvrdík  Nová střecha RD Plzeň  Stodo 12 - galzura břidlicově černá
 2. cena:  Pokrývačství Bušta spol. s.r.o.  Nová střecha RD  Čeké Budějovice  Stodo 12 - galzura břidlicově černá
 3. cena:  Jiří Trefanec - klepířství, pokrývačství  Nová střecha RD  Klatovy  Stodo 12 - galzura kaštanově hnědá
 3. cena:  Pokrývačství Bušta spol. s.r.o.  Rekonstrukce střechy vily  Český Krumlov  Bobrovka 18x38 - režná

 

V kategorii historických budov byla odborníky vybrána jako nejlepší sanace složité střechy kostela v Horních Beřkovicích, a to včetně oprav krovů. Jako krytina byla zvolena tradiční režná bobrovka a rekonstrukci provedla společnost PARIO s.r.o. z Hradce Králové. Ta ve stejné kategorii uspěla již v roce 2006.

 

 kategorie Historiké budovy
 1. cena:  PARIO s.r.o.  Sanace složité střechy kostela včetně oprav krovu  Kostel Horní Beřkovice  Bobrovka 18x38 - režná
 2. cena:  Střechy Vrňata & Žáčik s.r.o.  Rekonstrukce střechy památkově chráněného objektu  Památkově chráněný objekt "U Kajetánů", Praha 1  Prejz - režná
 3. cena:  ANS - STŘECHA s.r.o.  Rekonstrukce střechy historického objektu  Historická budova s podloubím v centru Domažlic  Bobrovka 18x38
 3. cena:  Pavel Pojezný - BRAVIS  Výměna latí, klemp. prvků a krytiny na objektu opatství-klášter  Klášter Želiv - Opatství  Srdcovka režná

Rekonstrukce střešní krytiny loveckého penzionu v Bystřičce přinesla v kategorii obecně prospěšných budov vítězství stavební společnosti SKÁCEL JAROSLAV stavební firma, s.r.o. Použitou krytinou byla v tomto případě románská taška s červenou glazurou Amadeus.

 

 

 kategorie Obecně prospěšné budovy
 1. cena:  Skácel Jaroslav stavební firma s.r.o.  Rekonstrukce střechy  Pension nad přehradou Bystřička  Románská 12, Am. červená glazura
 2. cena:  H&B delta, s.r.o.  Rekonstrukce střechy farní budovy  Fara ČCE Dolního sboru, Vsetín  Francouzská 12, glazura černá
 3. cena:  Jan Sobotka  Nová střecha na bytovém domě ve st.zástavě  Bytový dům, Luže  Románská režná 12

 

Nově vzniklou cenu odborné veřejnosti, pro kterou na webu earchitekt.cz hlasovali architekti a projektanti, získala firma PARIO s.r.o. z Hradce Králové a uspěla tak hned ve dvou kategoriích s projektem kostela v Horních Beřkovicích. Hlasující vybírali z rekonstrukcí střech historických budov.

 

Profil společnosti Tondach:

Tondach je tradičním a navíc jediným výrobcem pravých pálených střešních krytin v České republice. Již od svého založení prochází neustálým vývojem a expanzí. Od roku 1993 byly do modernizace závodů v Česku investovány 4 miliardy korun. Loni byla uvedena do provozu high-tech výrobní linka v Hranicích. Ta navýšila kapacitu o 1,5 milionu m2 krytiny ročně na celkových 8,5 milionu m2.

Tondach Česká republika s.r.o. je součástí nadnárodní společnosti Tondach Gleinstätten AG. Skupina Tondach působí v 11 evropských zemích – Rakousku, České republice, Slovensku, Rumunsku, Slovinsku, Maďarsku, Srbsku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Makedonii a Černé hoře.

Tondach Gleinstätten AG zaměstnává v 11 evropských státech a celkem 34 závodech více než 3100 spolupracovníků. Ročně vyrobí okolo 500 milionů kusů střešních tašek a 300 milionů cihelných jednotek ve zdících materiálech. Obrat skupiny v roce 2008 dosáhl hodnoty 258 milionů Eur. Od roku 1992 do 2008 investoval téměř půl miliardy Eur do modernizace starých a výstavby nových závodů.

(Více na www.tondach.com)

Barevný svět architektury.

Klíčová slova: