Letos stavební trh rekordně poklesne

Čtvrtek, 16. Únor 2012 - 1:00
| Napsal:
V roce 2012 dojde podle naprosté většiny ředitelů stavebních společností k další eskalaci krize v českém stavebnictví. Propad by měl být ještě výraznější než v loňském roce. Návrat k růstu - podle výsledků největšího výzkumu stavebnictví realizovaného v České republice společností CEEC Research -neočekávají ředitelé stavebních společností ani v roce 2013.

Praha, 14.února 2012 - V roce 2012 dojde podle naprosté většiny ředitelů stavebních společností k další eskalaci krize v českém stavebnictví. Propad by měl být ještě výraznější než v loňském roce. Návrat k růstu - podle výsledků největšího výzkumu stavebnictví realizovaného v České republice společností CEEC Research - neočekávají ředitelé stavebních společností ani v roce 2013.

"Vyhlídky českého stavebnictví jsou pesimistické především kvůli chybějícím finančním zdrojům na straně veřejné poptávky a restriktivnímu přístupu k financování nového developmentu na straně bank. Zajímavý je i meziroční vývoj počtu a objemu zakázek. Statistické výsledky potvrzují trend zvýšení počtu objemově menších zakázek. Tento vývoj přispívá k tlaku na ziskovost jednotlivých zakázek a řízení fixních nákladů na straně stavebních společností."

Pavel Kliment Partner
KPMG v České republice

"České stavebnictví se bude v následujících letech jistě ubírat cestou snižování cen při současném důrazu na funkčnost a kvalitu staveb. Doufejme, že složitější ekonomické podmínky nadcházejícího období nebudou nutně znamenat rezignaci na estetickou úroveň architektonických řešení a jejich fortelné zpracování."

Pavel Dobeš
Ministr dopravy

"Horší zprávy se ale dozvídáme při pohledu na další čísla a údaje. Z trhu zmizelo poměrně velké množství malých a středních firem, ekonomika mnohých firem je velmi nestabilní, mnohé jsou na pokraji krachu, vzrostl počet insolventních firem, hodně stavbařů zvýšilo počet nezaměstnaných. A zakázek je pro letošní rok méně než před rokem…."

Ing. Václav Matyáš
prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví

Pokles svých tržeb očekávají až tři ze čtyř stavebních společností. Tržby by v roce 2012 měly klesnout jak ve velkých, středních, tak i v malých firmách. Podle aktuálních predikcí ředitelů stavebních společností ani rok 2013 nepřinese návrat k růstu.

Sebedůvěra ředitelů stavebních společností v překonání konkurence v roce 2012 stále nenašla své dno a nadále se propadá. Aktuálně dosahuje historicky nejnižších úrovní – své společnosti v tomto ohledu důvěřuje méně než třetina ředitelů.

Vytížení kapacit stavebních společností se ve srovnání s říjnovým průzkumem snížilo, ale pouze mírně. Zásobník práce se snížil především u středních/malých firem, u velkých došlo jen k nepatrnému nárůstu. Velké společnosti považují za nejefektivnější způsob výběru dodavatelů výběrová řízení, malé a střední společnosti spoléhají na dlouhodobé kontakty. Klíčovým kritériem při výběru je cena a zkušenosti nabízené dodavatelem, shodují se všichni. Při vyjednávání podmínek jsou úspěšnější velké stavební společnosti.

V názorech na využití internetových aukcí pro výběr dodavatelů jsou ředitelé stavebních společností rozděleni na dvě části. První z nich v tomto nástroji vidí výborný prostředek jak maximálně snížit cenu, naopak druhá část ředitelů jejich využití striktně odmítá, s odvoláním na to, že způsobují více škod než užitku.

Studie je v plném znění zdarma ke stažení na stránkách společnosti CEEC Research http://www.ceec.eu/download.php (Kvartální analýza českého stavebnictví 01/2012).

Barevný svět architektury.

Klíčová slova: