Architektura /

Liberec přišel o část své identity

Jedna z významných dominant města Liberce, obchodní dům Tesco, dříve Ještěd, mizí a dost možná že už zmizel ze světa. Dřívější chlouba Liberce, architekty respektovaný objekt ze sedmdesátých let minulého století, se stal koncem března obětí demolice. Co na tom, že přijel pracovník Technického muzea v Praze, aby zachránil alespoň některé fragmenty této stavby, například opláštění nebo svítidla. To podle proděkana Fakulty umění a architektury TUL profesora Jiřího Suchomela ale už nemá hlubší smysl.

EARCH.CZ , 4. 4. 2009

 

Smysl měla tato budova jako celek,“ prohlásil profesor Suchomel, který patří mezi aktivní odpůrce demolice. Mimo jiné podal návrh na zařazení  obchodního domu Tesco  do seznamu  kulturních památek, což by demolici odvrátilo.    Proto jsme se znova zeptali pana profesora na jeho názor: "Je to nesmysl a je to hloupost. To se nemělo stát. Je to ojedinělá stavba své doby a je jeden z mála projevů strukturalistické architektury. Obchodní dům Ještěd byl postaven na návrh známých libereckých architektů Karla Hubáčka a Miroslava Masáka. V době svého vzniku se vymykal se svou barevností i použitým obkladovým materiálem. Vzniklo dílo jedinečné a neopakovatelné. Architekti Hubáček a Masák nepostavili jen obchodní dům, ale citlivě dotvořili hlavní liberecké náměstí. Budova obchodního domu Ještěd - nyní Tesca - se stala jedním z poznávacích znaků Liberce a patřila k významným projevům  československé poválečné architektury,“ řekl Suchomel.  

Foto: eArch

Dnešní Tesco  je podle Suchomela vlastně jakýsi sourozenec pražského obchodního domu Kotva.  Oba domy mají šestiúhelníkový půdorys typický pro návrhy šedesátých let. Jedinečnost této stavby tkví především v její složitosti. Původně byl dům stavěn pro jedenáct provozovatelů, a tomu se musela přizpůsobit vnitřní struktura.  Stavěl se v několika etapách a měl být podle původního záměru zárodkem zástavby pokračující až ke dnešnímu nádraží MHD. K tomu už ale nedošlo.

  Podle Suchomela musela výjimečná stavba ustoupit necitlivé komerci a nezájmu města Liberce i Libereckého kraje.  "Byla stále  funkční a v dobrém stavu, nepřekážela a měla rozhodně svoji hodnotu. Byla důkazem, že i v nepříznivých totalitních letech se u nás něco kvalitního postavilo. Určitě by se dala smysluplně využít. Společnosti, která ji koupila a následně nechává zbourat, šlo především o výhodnou parcelu. V Liberci  je spousta jiných nezastavěných a zanedbaných míst, kde by se velkorysé projekty obchodních center mohly bez problému realizovat. Liberec přichází  o část své identity. Významní svědkové doby by se neměli lehkomyslně likvidovat,“ konstatoval Suchomel.   Psáno pro t-uni - zpravodaj Technické univerzity v Liberci

Klíčová slova:

obchodní centrum Liberec

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři