Lochkov Lofts | Proměna s respektem

Pondělí, 12. Říjen 2009 - 2:00
| Napsal:
Malebná vesnička Lochkov je součástí Prahy 5. Blízký přírodní Radotínsko-chuchelský háj, přírodní rezervace Slavičí údolí nebo Radotínské skály lákají k výletům. Nejen proto je lokalita více než vhodná pro bydlení. Snoubí se zde klid a příroda, se snadnou dosažitelností hlavního města (pouhých 13km od centra).
Samotný areál bývalého pivovaru a sladovny je umístěn na jihozápadě obce (583 obyvatel) a tvoří spolu s rozsáhlým, dnes opuštěním statkem její centrum, umístěné mezi obytnými budovami a parkem se sportovním vyžitím. Projekt Lochkov Lofts je detailní řešení první části většího regulačního plánu, který počítá s budoucím uspořádáním celé zóny. Výsledkem by mělo být náměstí, zahrnující budovu bývalého zámku, která dnes slouží jako obecní úřad a školka, doplněné dalšími službami v navazujících objektech.

Pivovarský komplex se skládá z několika budov vystavěných v různých obdobích. Nejstarší je přízemní část západního křidla, s barokními cihlovými klenbami. Kamenná věž pochází z poloviny XIX. století a je v novorománském stylu. Celé východní křídlo bylo postaveno v 20. letech XX. století, spolu s druhou, větší věží. Věž je zajímavým příkladem použití železobetonové konstrukce ve spojení s kamenným nosným zdivem. Větší část severního křídla byla necitlivě přestavěna během posledních 15 let, a bohužel je třeba ji nahradit. Ve všech předválečných objektech se nachází zajímavé detaily, které si určitě zaslouží záchranu. Dominantou objektu i celé obce jsou dva vysoké komíny, s originálním dobovým ukončením.
 
Při řešení celkové rekonstrukce pivovaru byl volen co nejjemnější, avšak osobitý přístup. Koncepce preferuje zachování veškerých zachovatelných prvků, přesto se nebojí zasadit prvky nové, ale s jasným a opodstatněným důvodem. Původní objekty doplňuje budova nová, nenarušuje však celkový ráz a odkaz místa. Budova zároveň doplňuje komplex tak, aby tvořil uzavřený ucelený tvar, plný zeleně, poskytující soukromí jejím obyvatelům. Touto cestou v Lochkově vznikne 73 nových originálně řešených bytů, které nabízejí rozličné možnosti velikostí, tvarů i umístění. Veškerá automobilová doprava se bude odehrávat pod terénem, nebude tedy obyvatele jakkoli zatěžovat.
 
Rekonstruovaný objekt je rozdělen do tří částí, které na sebe vzájemně navazují. Dvě křídla, každé s jednou unikátní věží a propojující budova. Vzniklé atrium obtáčí nový nečekaný prvek. Ocelová lávka a pavlače umožňují přístup do jednotlivých bytů. To jen podtrhuje záměr maximálně zachovat duši bývalého pivovaru. Větší věž i přilehlá budova bude bíle omítnuta se šambránami šedé barvy a komínem z očištěných cihel. Na menší věži bude přiznaný jak komín, tak i její kamenná tvář.
Dispoziční řešení interiérů vychází především z požadavků udržení původního vzhledu objektu a přizpůsobení provozu jeho nové náplni. Architektura bytů je tvořena z velké části původními prvky – cihlové klenby, kamenné zdivo a neobvyklý železobetonový krov. Všechny tyto ozvěny času budou zachovány a přiznány v interiérech.

Byty jsou určeny pro celou škálu potencionálních zájemců. Ateliérové bydlení s vestavěnou galerií a byty velikosti 2+kk pro mladé lidi a jednotlivce, byty větší, mezonetové, potažmo byty loftového charakteru pro rodiny s dětmi. Prostory jsou řešeny originálně a každý byt má něco „svého“ ojedinělého, ať už se jedná o balkón, zahrádku nebo galerii. Cílem rekonstrukce je oživení objektu při zachování a obnově jeho původního vzhledu. Byty mají odpovídající vybavení, navržené ve vysokém standardu, za použití ušlechtilých a kvalitních materiálů.

Projekt Lochkov Lofts má nabídnout a ukázat, že tyto vzácné a unikátní stavby si zaslouží naši pozornost a respekt, a zároveň z nich nemusí být muzea nebo ruiny. Dají se přizpůsobit a využít i v dnešní době.

 Název: Lochkov Lofts
 
 Lokalita: U sladovny 196, Praha – Lochkov, 13 kilometrů jihozápadně z centra Prahy, mezi Slivencem, Radotínem a Velkou Chuchlí
 Rozloha: 3 144 m²
 Počet bytových objektů: celkem 4: budova A – rekonstrukce, budovy B a C – rekonstrukce s nástavbou, budova D - novostavba
 Počet bytových jednotek: celkem 73 bytů: budova A – 32 bytů, budova B – 15 bytů, budova C – 12 bytů, budova D – 14 bytů
 Počet podlaží: budova A – 5 nadzemních, budova B – 4 nadzemní, budovy C a D – 3 nadzemní
pod areálem 1 podzemní podlaží určené pro parkovací stání, sklepní kóje, technické a provozní zázemí objektů
 Typy a velikosti bytových jednotek: 1+kk až 5+kk o velikosti 30 m2 až 125 m2 (ateliéry, byty, mezonety, loftové byty)
8 ateliérů, 5 bytů 1+kk, 25 bytů 2+kk, 27 bytů 3+kk nebo 3+1, 6 bytů 4+kk a 2 byty 5+kk
 Developer/Investor: Euro Ventures Prague s.r.o. a ITAKA s.r.o, www.euroventures.cz
 Architetkonické řešení: Alberto Di Stefano, ITAKA s.r.o., www.itaka.cz
 Zahájení výstavby: jaro 2010
 Předpokládaný termín dokončení: konec roku 2011
 Celková investice: 240 mil. Kč
Klíčová slova: