Majolenka zahájí sezonu Galerie VŠUP

Pondělí, 6. Září 2010 - 2:00
| Napsal:
Výstavní sezonu školního roku v Galerii VŠUP otevře výstava Lenky Klimešové a Maji Štefančíkové. Výstava s plným názvem Majolenka / Found Footage je vlastně architektonický site-specific found footage projekt s vidoprojekcemi a videoinstalacemi.
 Název:
 Majolenka / FOUND FOOTAGE
 Kdy:  8. 9. - 25. 9. 2010
 Vernisáž:  7. 9. 2010; 18:00
 Kde:  Galerie VŠUP, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, náměstí Jana Palacha 80, 116 93 Praha 1
 Pořádá:  Galerie VŠUP
 Více informací:  www.vsup.cz

„Projekt je zaměřený na architektonický site – specific found footage. Materiál, který máme k dispozici, by se dal nazvat demolovaný low tech found footage v demolovaném low tech prostředí. Pracujeme s nalezeným materiálem v podobě 35mm filmů, které jsme náhodně objevily volně pohozené v prostředí starého amfiteátru na Búdkovej ulici v Bratislavě. S found footage také pracujeme v kontextu jeho původního architektonického prostředí a vytváříme nové dílo. Používáme záznam obrazu času, který přenášíme do nového období a situace. Částečně dokumentujeme historii a socialistické období architektonického stylu s tím rozdílem, že ho doplňujeme a spojujeme s novou realitou. Vzhledem k tomu, že právě probíhá likvidace amfiteátru, stává se tato stavba v současné době minulostí. Naše dílo tak obsahuje i práci s archivem a konzervováním mizející architektury. V podstatě tvoříme zvláštní typ pomníku.“

Majolenka (*2009)

Majolenka (Maja Štefančíková & Lenka Klimešová), jejíž vlastnosti dosahují té nejvyšší kvality, má bohatou vizuální konzistenci a výborný umělecký projev. Je vyrobená ze speciálních ingrediencí jako je gender, feminizmus a found footage. Obsahuje podstatné prvky, nezbytné pro zdraví chod organizmu. Její složení pomáhá zpracovávat vitamíny A (jako AHA efekt), E (jako endorfin) a K (jako katarze). Lidský organizmus není schopen vyrobit si je sám, proto je musí přijímat z umění Majolenky. Vitamíny jsou rozpustné pouze v divákovi, proto je k jejich vstřebání potřeba vnímavé obecenstvo.

Klíčová slova: