Architektura /

Mezi nebem a zemí – CaixaForum Madrid

Myslíte si, že je nemožné postavit budovu, která se vznáší nad zemí? Pokud ano, rádi vás přesvědčíme o opaku. Ateliér Herzog & de Meuron v roce 2008 dokončil jednu ze zdařilých rekonstrukcí bývalé elektrárny v centru Madridu. Nová budova, jež svým zevnějškem popírá gravitační zákony, využívá cihlového obvodového pláště původní budovy, do nehož se shora zasouvá patinovaná kovová koruna. Ta je nepravidelně perforovaná, čímž vytváří přítmé osvětlení horních pater. Před vstupem do kulturního centra se nadto tyčí při boční stěně jiného objektu visutá zahrada, jež je dílem ateliéru ve spolupráci s Patrickem Blancem. Celkový dojem je jedinečný - běžný návštěvník je zcela zmaten surrealismem hned několika nečekaných momentů.

EARCH.CZ , 22. 12. 2010

 

Magnet

Budova CaixaForum působí jako magnet uprostřed města, který nepřitahuje jenom milovníky umění, nýbrž všechny Madriďany i kohokoliv jiného. Přitažlivý není pouze kulturní program CaixaForum, ale také sama budova, a to i proto, že její velká část je oddělená od základů a očividně vzdoruje gravitačnímu zákonu, což táhne návštěvníky dovnitř.

Nová adresa umění

CaxiaForum-Madrid stojí na výhodném místě, tváří v tvář ulici Paseo del Prado a botanické zahradě. Nová adresa umění se nachází v místě, kde do nynějška zabírala prostor nezajímavá městská zástavba – elektrárna Central Eléctrica a benzínová pumpa. Klasické cihlové zdi bývalé elektrárny alespoň připomínají nastupující industriální věk v Madridu, zatímco plně funkční stavba benzinové pumpy, byla naprosto nemístná. Jako vinice, která nikdy neukáže svoji plnou plodnost, protože je osázena špatnými hrozny, nemohla tato přední lokalita rozvinout plně svůj potenciál. Demolicí benzínové pumpy vzniklo malé prostranství mezi Paseo del Prado a novým CaixaForum v přestavěné elektrárně.

Velkolepá transformace

Jediný materiál staré elektrárny, který jsme mohli využít, byly cihlové obvodové zdi. Aby mohly být vytvořeny a přidány nové architektonické prvky Projektu CaixaForum, začali jsme chirurgickou operaci a oddělovali a odstraňovali jsme základy a ty části budovy, které byly nadále nepotřebné. Ukázalo nám to úplně novou a omračující perspektivu, která zároveň řešila řadu problémů místu vlastních. Po odstranění základů budovy zůstalo prostranství kryté cihlovou fasádou, která se nyní jakoby vznáší nad úrovní ulice. Toto zastřešené místo pod CaixaForem nabízí stín návštěvníkům, kteří se chtějí setkat venku nebo venku trávit čas a zároveň slouží jako vstup do budovy Fora. Problémy jako šířka přiléhajících chodníků, umístění hlavního vchodu a architektonická identita tohoto stánku současného umění tak mohly být shrnuty v jeden a vyřešeny jedním architektonickým a skulpturálním tahem.

Stavba pod zemí a nad zemí

Konstrukčním odstraněním přízemí vznikly dva světy: jeden pod a druhý nad povrchem. Pod citlivě upraveným prostranstvím je v podzemním světě pochovaný divadelní sál, zázemí údržby budovy a několik parkovacích míst. Ve víceposchoďové budově nad zemí je vchodová hala, jednotlivé galerie, restaurace a kanceláře. Proměnlivý a loftu se podobající výstavní prostor kontrastuje s prostorově komplexním posledním patrem s restaurací, barem a kancelářemi. Překvapivá skulpturální silueta budovy CaixaFora není jen architektonicky atraktivní, sleduje také charakter střech staveb v okolí.   

Vybavení:

Dva hlavní galerijní prostory s celkovou výstavní plochou 1 720 m2 Divadelní sál s 333 místy Vstupní loby, kavárna, obchod Restaurace Kanceláře Víceúčelové místnosti pro prezentace a jiné příležitosti Restaurátorská a konzervační dílna Sklad uměleckých děl Zastřešené vstupní prostory o celkové rozloze 1 200 m2 (přístupné ze všech čtyř stran) Prostranství spojující s ulicí Paseo del Prado Vertikální zahrada s osazenou plochou o rozloze 600 m2

  Název:  CaixaForum Madrid

  Lokalita:  Paseo del Prado 36 (bývalá elektrárna Mediodía), Madrid, Španělsko

  Projekt:  2001 - 2003

  Realizace:  2003 - 2008

  Autoři projektu:  Partner: Jacques Herzog, Pierre de Meuron, Harry Gugger  Tvůrci projektu: Peter Ferretto, (spoluautor), Carlos Gerhard (spoluautor), Stefan Marbach  (spoluautor), Benito Blanco (vedoucí projektu)  Realizační tým: Heitor Garcia Lantaron, Estelle Grosberg, Pedro Guedes, Michel Kehl, Miguel  Marcelino, Gabi Mazza, Beatrice Noves Salto, Margarita Salmeron, Stefano Tagliacarne

  Rozloha:  staveniště: 1 934 m2  náměstí: 650 m2

  Zastavěná plocha:  1 400 m2

  Rozměry budovy:  Délka 44 m  Šířka 37 m  Výška 28 m

  Celková užitná plocha:  11 000 m2

  Zadavatel:  Obra Social Fundación “LaCaixa“, Madrid, Španělsko  Caixa d’Estalvis i Pensions de Barcelona, Barcelona, Španělsko

  Spolupracující architekt:  Mateu i Bausells Arquitectura, Madrid, Španělsko

  Management projektu:  Servihabitat, Barcelona, Španělsko  Construcción i Control, Barcelona, Španělsko

  Hlavní stavitel:  Ferrovial Agroman, Madrid, Španělsko

  Pozemní stavby:  WGG Schnetzer Puskas Ingenieure, Basilej, Švýcarsko  NB35, Madrid, Španělsko

  Technické, elektrikářské   a instalatérské práce:  Urculo Ingenieros, Madrid, Španělsko

  Zpracování ocele:  EMESA-TREFILERIA, S.A., Arteixo, Španělsko

  Fasáda objektu:  Emmer Pfenninger Partner AG, Basilej, Švýcarsko  ENAR, Madrid, Španělsko

  Osvětlení:  Arup Lighting, London, Velká Británie

  Ozvučení:  Audioscan, Barcelona, Španělsko

  Vertikální zahrada:  Herzog & de Meuron ve spolupráci s Patrick Blanc, Artist-Botanist, Paříž, Francie

  Poradce pro vertikální    zahrady:  Benavides & Lapèrche, Madrid, Španělsko

  Výstavní prostory   a schodiště:  Terraconti, Madrid, Španělsko

Přeložila Tereza Fantlová

Fotografie:

Magdalena Deverova

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři