Mobilní architektura 2009 | Martin Kokta a Mart de Jong

Úterý, 22. Září 2009 - 15:00
| Napsal:
Dne 23. září 2009, společnost Cubespace s.r.o. znovu uvádí, v rámci mezinárodního festivalu moderní architektury Architecture Week 2009, odbornou přednášku na téma mobilní architektura, jejímž hostem je Mart de Jong z Nizozemí.

Martin Kokta (CZ): Mobilní architektura - víc než domek na kolečkách
Mart de Jong (NL): Úloha kompozitních materiálů v průmyslu montovaných budov

KDY: 23. 9. 2009 v 16.00 hodin
KDE: AW Central, budova Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1

ORGANIZÁTOR: Cubespace s.r.o.
PARTNEŘI: Philips Lighting

Vstup zdarma / Rezervace nutné: www.cubespace.eu / Simultánní překlad zajištěn 

Na přednášce Mobilní Architektura 2009 představí vlastní zkušenosti, vývoj, vize a realizace dva architektonické ateliery, které se problematikou mobilní výstavby intenzivně zabývají. Martin Kokta / Cubespace (CZ) vystoupí s příspěvkem Mobilní architektura - víc než domek na kolečkách a Mart de Jong / De Vijf (NL) s příspěvkem Úloha kompozitních materiálů v průmyslu montovaných budov.

Martin Kokta (CZ): Mobilní architektura - víc než domek na kolečkách
/ nové poznatky při navrhování účelových staveb, sociálního a ekologického bydlení /

Rychlost a hektičnost dnešní doby a neustálá snaha snižovat naše životní náklady se čím dál tím více negativně promítá do našeho životního stylu. Stravujeme se tedy po fast-foodech a pořizujeme si uniformní katalogové rodinné domky.

Plnohodnotnou alternativou právě v oblasti bydlení a architektury vůbec může být však mobilní a modulární výstavba. Ta nám se srovnatelnými náklady umožňuje plnohodnotnou existenci a především seberealizaci s ohledem k přírodě a s důrazem na trvale udržitelný rozvoj a obnovitelné zdroje.

 

Mart de Jong (NL): Úloha kompozitních materiálů v průmyslu montovaných budov

Mart de Jong vystudoval architekturu interiérů na Willem de Kooning Academy v Rotterdamu a v roce 1998 si v Haagu otevřel vlastní kancelář De Vijf. Po pěti letech navrhování interiérů pro rozličné projekty se kancelář zapojila do výroby prefabrikovaných domů v projektu Spacebox®. Od roku 2004 se ateliér De Vijf soustředí na výzkum a navrhování modulárních a prefabrikovaných domů a využití kompozitních materiálů. Kancelář rozlišuje tři dlouhodobé projekty související s možností masové produkce domů při zachování flexibilního vzhledu. Spacebox® je „kontejnerové“ studio z lehkých kompozitních materiálů vyrobené a upravené na míru přímo v továrně. Homes4All je modulární „panelový“ projekt původně vyvinutý jako dostupné bydlení pro chudé rodiny v Jižní Africe.

„V porovnání s jinými obory je stavebnictví ve vývoji silně pozadu. Spoustu věcí se můžeme naučit pouhým pohledem na loď nebo auto; jejich výrobní postupy nabízejí řadu principů, které se dají přenést i do výroby domů,“ říká Mart.

Barevný svět architektury.

Klíčová slova: