Architektura /

Pár slov úvodem...

Vážení čtenáři, jak napovídá název nové rubriky e-PRAXE, připravovaný ve spolupráci s časopisem ERA 21, budeme se zde a na stránkách Ery setkávat nad radostmi i starostmi architektonické a projektantské praxe. Elektronická nebo chcete-li digitální doba se nevyhýbá ani naší profesi a tak, ať chceme či nechceme, počítače vstupují do našich ateliérů a kanceláří, aby nám zde pomáhali a usnadňovali práci. Pravdou je, že ne vždy se jim to daří.

Petr Vaněk , 10. 2. 2003

Namítnete, kde by dnes lidstvo bylo? Nebýt „těch“ počítačů. Po stromech bychom jistě nelezli, tento evoluční posun jsme zvládli i bez počítačů, avšak bez počítačů bychom možná nebyli na Měsíci, jestli jsme tam ovšem byli. Před nedávnem tuto událost zpochybňovala některá periodika, takže kdo ví?

Foto: eArch
Než se začtete do řádků e-PRAXE, ohlédněme se do nedaleké historie. I počítače prošli vývojem. Z hlediska lidské existence je jejich vývoj bouřlivější a závratnější. První počítače toho nemají s našimi dnešními „kompjútry“ mnoho společného, snad jen prvotní myšlenku, že by nám měli usnadňovat práci.
Foto: eArch
Většinou takový první počítač zabíral obrovskou místnost, kterou mohli navštěvovat pouze specialisté - programátoři v bílých pláštích a gumových botách. Počítače prvních generací prostě potřebovali pro svoji činnost prostředí ne nepodobné čistotě operačního sálu. Takovéto vědecké přístroje nemohli mít širší uplatnění v profesi architekta či projektanta, a to nejen pro své finanční a hygienické nároky.
Foto: eArch
První zlom nastal ve chvíli, kdy se tyto tzv. sálové počítače přetransformovali díky vyspělejším technologiím. Důsledkem toho došlo k miniaturizaci a snižování výrobních nákladů. Počítače se stávali dostupnějšími. Ovšem ani tyto počítače nebyli pro povahu naší práce zdaleka ještě ty nejvhodnější.
Foto: eArch
Jistě, napsat průvodní zprávu už nebyl problém. Skutečně masovější nástup počítačů pro kancelářské práce jsme mohli zaznamenat ve světě během 80.let, u nás pak v prvních letech po sametové revoluci. Díky totalitnímu režimu u nás do roku 1989 nebylo v tomto směru mnoho k vidění.
Foto: eArch
První počítače, které byli použitelné pro kancelářskou práci, byli počítače typu PC (Personal Computer) s operačním systémem MS-DOS. Mnozí z Vás si jistě ještě vzpomenete na tyto pionýrské začátky a hrůzu z blikajícího kurzoru za C:\\_. Byla tu tehdy ještě jedna cesta. Počítače s logem jablka (Apple Macintosh), jejichž operační systém se již tehdy k uživateli tvářil přívětivým grafickým rozhraním. Obchodní strategie výrobce MS-DOSu byla zdařilejší a masově používanými počítači se stali počítače PC kompatibilní s tehdy poněkud ponurým operačním systémem. Výrobce MS-DOSu, Microsoft nakonec postupem času pochopil přání uživatelů a zpříjemnil prostředí pro své uživatele zavedením grafického operačního systému Windows. Počítače založené na platformě Apple se prosadili zejména v prostředí grafických studií v procesu předtiskové přípravy.
Foto: eArch
Nástup PC kompatibilních počítačů usnadnil práce v běžném kancelářském provozu. Začalo se rozvíjet programové vybavení usnadňující práci v administrativě. Koncem 80. let se začali objevovat první programy pro navrhování pomocí počítače, zvané CAD. Postupem času výkony počítačů nabírali na obrátkách a zákonitě zvládali mnohem náročnější procesy (grafiku, zvuk, multimediální záznamy, video, animace). Dnes nacházejí uplatnění snad ve všech oborech lidské činnosti. Ale zanechme již sentimentálního vzpomínání a vrhněme se do víru současného i budoucího počítačové dění s důrazem na praxi architekta a projektanta.Popis vyobrazeni /od shora dolů/:/obr.1 - ukázka sálového počítače TCMR-V02-P08//obr.2 - ukázka sálového počítače Whirlwind//obr.3 - ukázka sálového počítače Blueroom//obr.4 - První počítač IBM typu PC z roku 1971//obr.5 - Počítač IBM typu PC z roku 1981//obr.6 - Počítač Apple Macintosh, 1984//obr.7 - Počítač iMac, 2002/Psáno pro časoppis ERA 21.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři