Pecha Kucha Night Prague Vol. 6

Pátek, 1. Únor 2008 - 2:16
| Napsal:
Pecha Kucha Nights Prague jsou živé prezentace architektů, grafiků, designérů, výtvarných umělců, fotografů, promotérů a teoretiků ve speciálním formátu 20 obrázků x 20 vteřin. V České republice se uskutečnila vůbec poprvé 20. února 2007 a za rok 2007 představila celkem 67 autorů a studií. Šestá Pecha Kucha Night Prague proběhne 18. února 2008 od 20.20 hod v Kině Aero v Praze 3.

Pecha Kucha Night Prague

Kino Aero (Biskupcova 31, P-3)
18. února 2008 od 20:20 hod.

Vystoupí:

Ondřej Doležal (studio pixl-e)
Eva Eisler
Michal Gabriel
Martin Hašek
hnilička - císler - architekti
Jakub Hošek
David Chmelař (Chmelař architekti)
Martin Káňa
Rostislav Koryčánek
Robert V. Novák
Michal Palaščák (AGP)
Jiří Pelcl (Atelier Pelcl)
Radim Peško
Luděk Rýzner (OK PLAN ARCHITECTS)
Lucie Svobodová
Markéta Veselá (Architektonická kancelář Maura)

Ondřej Doležal (studio pixl-e)
Studio založili v roce 2000 absolventi FaVU v Brně Filip Mond a Pavlína a Ondřej Doležalovi, Zabývají se grafickým designem a realizací časopisů, knih, katalogů, corporate identity. Od roku 2003 spolupracují s redakcí časopisu Era 21 na grafické podobě časopisu a jiných doprovodných akcí.
www.pixl-e.cz

Eva Eisler
Patří k významným světovým uměleckým šperkařům, zároveň působí v oblasti architektury, designu, výtvarného umění, věnuje se kurátorské činnosti a vyučování na vysokých školách. Její díla jsou zastoupena v řadě významných sbírek ve Spojených státech i v Evropě, například v Brooklyn Museum of Art, Cooper-Hewitt National Design Museum a Museum of Arts & Design v New Yorku; Renwick Gallery, Smithsonaian American Art Museum ve Washingtonu, D.C. Museum of Fine Arts v Montrealu, Museum of Fine Arts v Bostonu a dalších.

Michal Gabriel
Absolvent sochařství pražské AVU. Spoluzakládal výtvarnou skupinu Tvrdohlaví. V roce 1995 získal cenu Jindřicha Chalupeckého. Od roku 1998 je vedoucím ateliéru figurativního sochařství na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně.
www.michal-gabriel.cz

Martin Hašek
Designér, student VŠUP v Praze (ateliér Jiřího Pelcla), S Henry Wielgusem založil studio TAIONE DS*GN. Upozornil na sebe především křesílky vzniklými vrstvením filců. Pro obnovené UP závody navrhl křeslo Little Big Box.

hnilička - císler - architekti
Atelier vznikl v roce 2005. Zpočátku se orientoval zejména na problematiku individuálního bydlení v širším kontextu osídlení a to jak teoreticky, tak prakticky (hustota, kvalita osídlení). V současnosti se ponejvíce zabývá realizacemi rezidenčního bydlení, zadáními v měřítku od několika městských bloků až po analýzu větších sídelních celků (Říčany).
www.hca.cz

Jakub Hošek
Dvojnásobný finalista ceny Jindřicha Chalupeckého (2005, 2007). Vytváří své obrazy zajímavou technikou, kdy přes složitě vyřezané lepenkové šablony na jedno použití, nanáší akrylové barvy na plátno. Výsledkem jsou technicky složité, precizně vytvořené obrazy, které jsou, nejen na první pohled, pozoruhodné. Do svých obrazů rafinovaně zakódovává texty. V současné době se jeho obrazy posouvají spíše do abstraktní roviny, ve které osvojená specifická kaligrafie dostává nový prostor pro experimenty.

David Chmelař (Chmelař architekti)
Samostatně tvoří od roku 1998. V roce 2001 získal cenu Olověný Dušan. Jeho kancelář Chmelař architekti se věnuje řešení rekonstrukcí veřejných prostranství, obchodně administrativních objektů, návrhům bytových a rodinných domů včetně interiérů. Mezi významné realizace se řadí bytové domy v Polici nad Metují, zimní stadion v Hronově, rekonstrukce Kostelního náměstí v Broumově.
www.e-chmelar.com

Martin Káňa
Absolvent AVU (atelier kresby prof. Jitky Svobodové). Základy jeho projevu jsou úzce spojené s kresbou a figurou. V současnosti na sobě testuje veškeré neduhy současného světa. S úspěchem se podrobuje přiměřeným dávkám různých forem stresu. Podléhá panikám z možných nevyléčitelných chorob, obav z nezvladatelného přelidnění a počínajícího nedostatku nerostných surovin, zhroucení světových ekonomik a následného atomového holokaustu nebo nezvratné ekologické katastrofy. Pociťuje na sobě sníženou schopnost koncentrace a chronickou únavu. Zaznamenává pochyby o smyslu jakéhokoli počínání. To vše důsledně analyzuje a poctivě vkládá do své tvorby. Vytváří objekty, které ho napadají. Protože dobře dopadají.

Rostislav Koryčánek
Historik umění, spoluzakladatelem časopisu Era 21, který vedl do roku 2005. V současné době vede Dům umění města Brna. Dlouhodobě se zabývá medializací architektury a propojováním brněnské a pražské kulturní scény.
www.dumb.cz

Robert V. Novák
Do roku 1990 pracoval v tiskárnách jako litograf, reprodukční fotograf a technický redaktor. V letech 1992–2005 vytvářel grafickou tvář Divadla Archa v Praze. Od roku 1990 se věnuje knižní úpravě a užité grafice v oblasti kulturních projektů (plakáty, knihy, výstavní katalogy, výstavní design, CD obaly a corporate identity...), například pro Langhans Galerii Praha, Galerii Rudolfinum, Galerii hlavního města Prahy, Moravskou galerii v Brně, nakladatelství Arbor Vitae, Kant, Academia a další. Kromě grafického designu se věnuje také fotografii. Za knižní úpravy získal četná ocenění.
www.02.cz

Michal Palaščák (AGP)
Ateliér architektů Galeho a Palaščáka vznikl v roce 2000. Michal Palaščák se „v pracovní době věnuje architektuře, ve volném čase výtvarnému umění, vaření a v zimě jezdí do hor“.
www.agp.cc

Jiří Pelcl (Atelier Pelcl)
Architekt a designér. V roce 1987 spoluzakládal skupinu Atika, v roce 1990 otevřel vlastní studio, od roku 1997 vede ateliér Architektura a design na VŠUP v Praze, v letech 2003 – 2006 byl rektorem VŠUP. Externě přednáší na řadě domácích a zahraničních škol. Získal mnohá ocenění, mj.: Grand prix OA, Národní cena za design, Form 2006, Designér roku 2006 v anketě Czech Grand design. Jeho práce jsou zastoupeny v muzejních sbírkách designu v České republice, Německu, Švýcarsku, Švédsku. Na projektech Atelieru Pelcl spolupracují Jiří Novotný a Clementine Amiraux.
www.pelcl.cz

Radim Peško
Po studiích v Praze (VŠUP) a Londýně absolvoval postgraduální program na Werkplaats Typografie v Arhemu a usadil se v Amsterdamu. Působí na poli grafického designu, vizuální komunikace a typografie, příležitostně jako kurátor. V současné době pracuje na návrzích pro Secession Vienna a katalozích pro Moravskou galerii v Brně. Je spolupracovníkem časopisu Dot Dot Dot, vyučuje na amsterdamské Rietveld Academie.
www.radimpesko.com

Luděk Rýzner (OK PLAN ARCHITECTS)
Projekční ateliér sídlící v Humpolci zahájil svou činnost v roce 1997. Specializuje se na komplexní poskytování služeb v oblasti architektury, urbanismu a designu se snahou o sevřenost, kompaktnost s minimálním výběrem různorodých materiálů, s velkým důrazem na detail.
www.okplan.cz

Lucie Svobodová
Absolventka VŠUP v Praze, průkopnice nových médií po roce 1989. Sedm let působila jako art directorka animačního studia, ve kterém vznikly desítky animací, TV znělek, videoklipů (Vltava, Wanastovy vjecy, J. Nohavica atd.). Autorka řady krátkých 3D animovaných filmů, virtuální reality ovládané mozkovými vlnami, interaktivních instalací, dotykových obrazů, prostorových grafik. Vydala hudební CD Aurobora s animacemi, kresbami a poezií. Experimentuje se zvukem, slovem, prostorem, pohybem, zpětnou vazbou, psychotropními látkami, biofeedbackem,
nejnovějšími technologiemi, laserem, virtuální realitou, internetem. Od roku 1993 vyučovala na několika vysokých školách multimediální tvorbu a v současné době působí v Institutu intermédií při ČVUT.
www.auropla.net

Markéta Veselá (Architektonická kancelář Maura)
Kancelář byla založena v roce 2001 Markétou Veselou. Současnými stálými spolupracovníky jsou Martina Černá, Veronika Kejdová, Klára Plášková a Karel Pelikán. Pracují s vědomím, že „celý proces navrhování ovlivňuje kromě charismatu investora koncepce prostoru v návaznosti na charakter okolí a snažení udržet původní myšlenky až do konečné realizace.“ Vytříbený prostorový názor drží zuby nehty až do konce a snaží se nepodlehnout vlivům procesu projednávání projektu, tlakům dodavatelských firem a levných materiálů.
www.maura.cz

Barevný svět architektury.

Klíčová slova: