Plánovaná rekonstrukce na břehu Seiny

Pondělí, 6. Prosinec 2010 - 1:57
| Napsal:
KCAP Architects&Planners ve spolupráci s místním partnerem - architekty Ateliers 115 vyhráli mezinárodní soutěž na rekonstrukci a rozšíření administrativní budovy v Neuilly-sur-Seine ve Francii. Tým byl vybrán jako vítěz ze skupiny pěti mezinárodních účastníků. Původní administrativní budova byla navržena švýcarským architektem Rolandem Rohnem v letech 1969-71 pro Laboratoře Roche. Budova je na krásném místě – sídlí na ostrově řeky Seiny "Ile de la Jatte", uprostřed zeleně, s výhledem na hlavní vchod do velkého sportovního areálu a je z obou stran obklopena vodou.

Developerem pro renovaci a rozšíření budovy bude francouzská pobočka švýcarské společnosti Züblin Immobilien Group následně po plánovaném odchodu společnosti Laboratoires Roche na podzim roku 2011. Klient požádal o rekonstrukci stávajících 17.000 m2 kancelářské budovy a o její případné rozšíření. Nová budova je potřebná ke splnění současné udržitelnosti a účinnosti normy dané pro zařízení fasády, instalace a prostorovou flexibilitu.

Designový koncept navrhuje boční přístavby ke každému z křídel budovy. Tím vytvoří jakousi volumetrickou hru, v níž každý ze čtyř svazků míří jiným směrem. Jemně rozdělené svazky jsou seskupeny kolem centrálního jádra a formují základy do nové struktury. To vzhledem k požadované flexibilitě pro budoucí využití umožňuje vnitřní organizaci jak pro klasické uspořádání kanceláří, tak i pro kanceláře otevřené, tzv. „ open space“, a nabízí ubytování jednoho nebo více nájemců.

Všechny zásahy jsou prováděny s velkým respektem ke kvalitám budovy – její transparentnost, úprava fasády a dokončení interiéru. 'Detaily, jako je skleníková stěna, dřevené příčky, přírodní kamen v přízemí - všechny tyto prvky dávají budově určité kouzlo a luxus, aniž by sklouzly k okázalosti či naopak nevázanosti. Usilujeme o maximální opětovné použití těchto prvků a zachováme atmosféru, jež vyzařuje z této obdivuhodné a čistě provedené budovy ze sedmdesátých let,' říká Ute Schneider, architekt a ředitel kanceláře KCAP v Curychu.

V celkovém pojetí umožňuje kompozice těchto svazků odrážet okolní zeleň v mnoha směrech: přes zelená patia a volné prostory uvnitř a zelené střechy na vnější straně. Transparentnost přízemí minimalizuje vizuální oddělení vnitřku budovy od jejího okolí a tak elegantně integruje zeleň do vnitřních prostor budovy.

Nové fasády přinášejí hravou kompozici s horizontální a vertikální orientací.Tato hra nabízí budově nový dynamický charakter a umožňuje, aby se tato mnohotvárná hmota jevila jako jeden reprezentativní celek s jednou identitou pro budoucího uživatele. 'Náš návrh posílí budovu Rollanda Rohna a přemění ji na reprezentativní a dobře fungující moderní vývojové kanceláře, ' říká Kees Christiaanse, zakladatel a partner KCAP.


Soutěžní návrh byl zpracován KCAP a Ateliers 115 s poradci CapTerre (udržitelnost), Deerns Nederland (stavební fyzika) a japonským umělcem Nobu Nakanishi. Návrh bude dále propracováván a předložen ke stavebnímu povolení na jaře roku 2011. Výstavba bude započata na podzim roku 2011, její ukončení je odhadováno do konce roku 2013.
 

KCAP Architects&Planners, www.kcap.eu

KCAP Architects&Planners je mezinárodně působící designerská firma specializovaná na architekturu a urbanismus. KCAP má kanceláře v Rotterdamu (NL) a Curychu (CH) a pracuje se štábem 90 profesionálů.

KCAP je řízena čtyřmi partnery: Han van den Born, Kees Christiaanse, Ruurd Gietema a Irma van Oort, a dvěma řediteli: Markus Appenzeller a Ute Schneider.

Od svého založení Keesem Christiaansem v roce 1989 se firma dostala na pozici jedné z vedoucích kanceláři pro architekturu a územní plánování v Evropě a Asii.

 

Ateliers 115, www.ateliers115.fr

Ateliers 115 řídí Daniel Montaut, Ion Enescu, Jean-Baptiste Montaut, Jean-Claude Martine a Hervé Outters. Ateliers115 tvoří tým asi 40 spolupracovníků, včetně architektů, urbanistických projektantů, designerů, navrhovatelů, grafiků, stavebních vedoucí,
ekonomů a administrativních pracovníků. Toto složení specialistů umožňuje firmě zajistit všechny fáze projektu.

V rámci pařížského regionu realizoval Ateliers 115 řadu kancelářských budov, hlavních sídel úřadů, rezidenčních projektů, veřejných budov a stejně tak i obchodních prostor pro soukromé a veřejné klienty.

Přeložila: Dita Diene