Plzeňské kašny | není všechno zlato, co se třpytí

Pondělí, 9. Srpen 2010 - 2:00
| Napsal:
Plzeň – kandidát na hlavní evropské město kultury – nám opět ukázala svoji kulturní tvář. Před časem jsme uvedli článek o návrhu nového městského divadla, který už sám o sobě může působit kontroverzně. U kašen to platí dvojnásob, obzvlášť u těch za 26 a půl milionu korun (včetně DPH). Viděli jste je? Já ano!

Když se vrátím k divadlu, to má oproti kašnám jednu výhodu. Má být totiž postaveno na místě, kde v podstatě nic není, krom občasného stanoviště cirkusů. Místo šapitó a maringotek tam tedy bude divadlo – ano jistá kontinuita zde je. Vedle divadla přes silnici bude sice příšerná budova nákupního centra, ale halt s tím se už nic nedá dělat. Sice nechápu, jak to mohl někdo dopustit, ale dopustil to. Přesto nová budova divadla na tomto místě býti může a může ho do jisté míry oživit a zatraktivnit. U plzeňského náměstí naplněného dominantou gotické katedrály a radnicí s novorenesačními sgrafity je to ovšem složitější.

A tak mne na chalupě v klidných brdských lesích zastihla zpráva, že v Plzni na náměstí konečně postavili tři kašny! Wow, řekl jsem si. Jsem plný očekávání. Vypravil jsem se tedy do Plzně.

Přijel jsem tam a řekl jsem, wow, uf, to si zase autor popustil fantazii na špacír, ale asi si nevšiml, kam jsou kašny umístěny. Abyste pochopili, Plzni dominuje gotická katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v Čechách, která dle slavné lidové písničky převyšuje kopce. V jednom rohu je zlatý morový sloup a nyní nově jsou v dalších třech místech zlaté kašny, které mají evokovat motivy z Plzeňského znaku Anděl, Velbloud a Chrtice. Toto propojení, které je čitelné opravdu jen volně, mi nestačí.

Autor, architekt Ondřej Císler, kašny pozlatil, aby jim dodal výjimečnost. Já osobně si myslím, že pouze drahý kov výjimečnosti na kašnách nedodá, tedy nebudeme-li chápat kašny jako plzeňskou investici do zlata, která se zúročí, až přijde hyperinflace – to se pak bude hodit i 720 g zlata… Porota sice návrh ocenila také z důvodů, že „působivost děl neztrácí na své atraktivnosti ani v noci či v zimě, kdy jsou kašny vyřazeny z provozu a plní funkci monumentálních dominant nároží náměstí“ (citace ze závěrečného hodnocení poroty), ale právě jejich monumentálnost osobně spíše chápu jako problém. Pokud z chrličů nepoteče voda, tak se obávám, že to prostě budou monumenty, jež budou samoúčelnou pěstí na oko.

Tím ovšem nechci říci, že mi samotný návrh přijde jako apriori „ošklivý“, jen bych ho prostě nedal na plzeňské náměstí. Porota ovšem návrh ocenila i takto: „Porota vysoce ocenila zejména skutečnost, že autor se úspěšně vypořádal s náročným historickým kontextem náměstí a vytvořil zde prostorové, hmotné objekty kašen a symbolických soch plnících zároveň funkci chrličů vody.“ (citace ze závěrečného hodnocení poroty).

Můj osobní názor je, že lze kašny vnímat jako zajímavou instalaci, která může mnohé zaujmout. Podle mého názoru by měly zaujmout někoho, kdo o to stojí, kdo si onu instalaci najde. V případě kašen, však Plzeňanům svůj „umělecký pohled“ porota, autor i radnice nutí. Snaha plzeňské radnice o dodržení historické kontinuity tím, že na prázdné náměstí znovu umístí kašny, mi přijde jako nesmyslu plné a samoúčelné rozhodnutí. Kašny dříve sloužily k nabírání vody obyvatelům Plzně, nyní slouží k ničemu (ani opláchnout hlavu si tam člověk nemůže, jelikož proud je opravdu silný).

Kašny tak nyní hlavně slouží k diskuzi, která mnohdy ústí do rozhořčení, přitom umělecky obyvatele nijak zvláště neobohatí. Rozhořčení se promítá až do vandalství. Použité nanotechnologie bohužel povrch neochránily a tak si při bližším pohledu můžeme všimnout hanlivých výrazů, či koncové ceny, za kterou radnice kašny pořídila. Sám jsem si okolí náměstí procházel a odposlouchával názory kolemjdoucích a pozitivní reakci jsem takřka nezaznamenal. Na facebooku jsem si přečetl i pozitivní reakce, ale spíše k samotným jednotným kašnám.

Kašny obyvatele Plzně rozdělují na dva tábory. A co na to říkáte vy, čtenáři EARCHu?
P.S.: K vyjádření názoru využijte komentáře k těmto účelům zřízené :-)

 Název:  Kašny na nám. Republiky v Plzni
 Autor:  Ondřej Císler
 Místo:  nám. Republiky, Plzeň
 Zahájení provozu:  29. 7. 2010
 Celkové náklady:  26 590 000 Kč vč. DPH
Klíčová slova: