Architektura /

Podzim v centru DOX

V prostorách Centra současného umění DOX v pražských Holešovicích se během podzimu mohou návštěvníci seznámit hned s několika mimořádnými expozicemi. Především je možné ještě shlédnout výstavu Jan Kaplický – Vlastní cestou, která byla prodloužena až do 27. září.

EARCH.CZ , 3. 9. 2010

 Přehled podzimních výstav v DOX

 Výstava Jan Kaplický – Vlastní cestou

 do 27. 9. 2010

 Planeta Eden: Svět zítřka v socialistickém Československu v letech 1948–1978  16.9. – 29.11.2010

 Gilbert & George: CESTY 1972 - 1992  7.10.2010 – 2.1.2011

 Doprovodná akce k výstavě Budoucnost budoucnosti (výstava trvá do 25.10.): 12 HODIN BUDOUCNOSTI – Maraton myšlenek, ideí a tezí  9.10.2010

 Metropolis  15.10. – 30.12.2010

 Cena Jindřicha Chalupeckého 2010  4.11.2010 – 17.1.2011

Kromě další již probíhající výstavy Budoucnost budoucnosti se zde uskuteční exhibice významné umělecké dvojice Gilbert a George, dále pak výstava Planeta Eden, která představí estetiku žánru sci-fi v letech 1948 až 1978 a kromě jiného se veřejnosti svými pracemi představí finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Expozice Budoucnost budoucnosti, která bude ke zhlédnutí do 25. října, se zabývá naším vztahem k budoucnosti: ukazuje, jak umělci z odlišných oborů, zemí a generací zkoumají různé podoby budoucnosti, nebo dokonce, jak si lidé představovali budoucnost v minulosti.

Foto: eArch
Expozice Planeta Eden: Svět zítřka v socialistickém Československu v letech 1948–1978 představí od 16. září do 29. listopadu vize budoucnosti v umění a populární kultuře poválečného Československa. V 50. letech a první polovině 60. let prezentovala populárně-kosmonautická ilustrace kompaktní komunisticko-utopickou ideologii lepšího, technologicky vyspělého zítřka. Od šedesátých let však do ní začal pronikat pesimismus a obavy z možné apokalypsy. Přes různá omezení v této době vzkvétal vědeckofantastický žánr. Výstava nechce popisovat podrobné dějiny sci-fi v Československu, ale na příkladech ukázat jeho estetiku tak, jak se projevovala v knižních a časopiseckých ilustracích, filmu a designu, a současně doložit jeho vliv na dobové výtvarné umění a architekturu. Expozice kombinuje prezentaci originálních artefaktů s jejich interpretací pomocí současných výstavnických prostředků, doprovodí ji obsáhlá monografie.

Foto: eArch
Výstava Gilbert & George: CESTY 1972 - 1992 představí českému publiku uznávanou dvojici Gilbert a George, a to jejich šesti uměleckými díly, vytvořenými v letech 1972 až 1992. Umělci, kteří prosluli počátkem sedmdesátých let specifickým druhem performance nazývaným "živé sochy", jsou dnes spojováni s kolorovanými fotografiemi sestavovanými v pravidelném rastru do větších formátů. Jejich tvorba měla velký vliv na generaci umělců osmdesátých a devadesátých let. Výstava bude ke spatření od 7. října do 2. ledna. Ve stejnou dobu probíhá v Galerii Rudolfinum mezinárodní přehlídka Decadence NOW!, která tvorbu Gilberta a George staví do tohoto kontextu.

Foto: eArch
Po úspěchu v českém pavilonu EXPA 2010 v čínské Šanghaji se výstava Metropolis předních představitelů scény českého streetartu a graffiti vrací domů. V mírně upravené variaci pro výstavní prostor centra DOX budou moci čeští diváci posoudit úroveň, kvalitu a vývoj těchto šesti umělců, jejichž jména jsou ve veřejném povědomí již dobrých patnáct let. Masker, Pasta, Tron, Skarf, Cryptic 257 a Point vám předvedou své monumentální instalace od 15. října do 31. prosince.

Do soutěže Ceny Jindřicha Chalupeckého 2010 bylo nominováno či přihlášeno celkem 80 výtvarníků a skupin, tedy nejvíce v dosavadní historii soutěže. Mezinárodní porota z nich vybrala tato jména: dvojice Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov, Václav Magid, Jakub Matuška, Alice Nikitinová a další dvojice David Böhm a Jiří Franta.

Foto: eArch
Výstava jejich prací nazvaná Finalisté 2010 se bude konat v Centru současného umění DOX od 4. listopadu 2010 do 17. ledna 2011. Letošní laureát bude vybrán v průběhu výstavy a slavnostní ceremoniál spojený s předáním ceny se uskuteční 23. listopadu, dramaturgii večera dostal na starost fotograf Michal Pěchouček.

 Ve stejném termínu se bude konat také výstava všech dosavadních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého – Laureáti 1990-2009, na které budou představeny práce dosavadních 20 nositelů ceny. Třetí výroční výstavou se stane Historie - připomenutí osobnosti Jindřicha Chalupeckého. Letos by se Jindřich Chalupecký dožil 100 let a v červnu uplynulo 20 let od jeho smrti.

K výstavě Budoucnost budoucnosti připravujeme doprovodnou akci:

12 HODIN BUDOUCNOSTI: Maratón myšlenek, idejí, tezí

9. října proběhne dvanáctihodinový maratón vystoupení čtyřiceti zástupců nejrůznějších oborů, reagujících na současné výzvy, nazvaný 12 hodin budoucnosti, a 12. října bude následovat beseda s významnou mezinárodní osobností. Obě akce připravuje Centrum DOX ve spolupráci s Respekt Institutem a s Fórem 2000.

Témata: Změna paradigmatu. Výzvy společnosti v přechodu. Demokracie unavená nebo ohrožená? Ekonomický model v krizi. Výzvy životního prostředí. Reflexe vědy a technologie. Boj o veřejný prostor a nová média. Cesty k zachování lidské důstojnosti. Více na www.doxprague.org.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři