Pohostíme Miláno!

Pátek, 2. Duben 2010 - 2:00
| Napsal:
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (VŠUP) bude vystavovat v rámci milánského veletrhu mladého designu That´s design! – The New Creative Generation. Unikátní expozici designu, architektury, skla, kovu a porcelánu pod názvem Hostina pro návštěvu z jiného světa / A Feast for Visitors from Another World naservíruje ve dnech 14.–19. dubna 2010 v Miláně v Itálii, na výstavním místě S03, via Savona 18, Zona Tortona, Milano.

Na tiskovce v budově VŠUP v Praze mluvili čtyři lidi, kteří se přímo nebo nepřímo podíleli na výstavě, které se škola zúčastní již třetím a to s 9 ateliéry a 26 studenty. Finanční zdroje poskytlo Ministerstvo školství, hlavní město Praha a Sdružení výrobců. Výroba objektů proběhla v režii buď studentů, nebo firmy TON, která se již také Milána pravidelně účastní. Bohužel Ministerstvo kultury nepřispělo – patrně nemá zájem propagovat českou kulturu na tak prestižní události, jakou akce v Miláně bezesporu je. Tento rok zde bude vystavovat do deseti českých firem, jejichž počet se každý rok mění podle daného téma.

Na začátku pan rektor VŠUP Pavel Liška zdůraznil, že VŠUP není AVU. VŠUP nemá za cíl vychovávat umělce na volné noze, ale tvůrčí osobnosti v oblasti designu, ať už průmyslového designu, architektury nebo grafiky. Prorektor Filip Suchomel připomněl 125. výročí školy a kurátorka výstavy Eva Eisler vysvětlila cíl milánského projektu – vytvořit ze studentů skupinu, která bude spolupracovat a společně reprezentovat VŠUP ve světě, respektive Miláně. Název školního projektu Hostina pro návštěvu z jiného světa / A Feast for Visitors from Another World má v sobě určitou filosofii, protože vystihuje setkání u speciální příležitosti, kdy se lidé snaží pochopit a tolerovat druhé. Druhý kurátor Michal Franěk, který se postaral o studenty a instalaci, zdůraznil éterickou a jednoduchou koncepci projektu, v čemž je jeho síla. Celá koncepce to potvrzuje – je to o dlouhém stolu a krásných předmětech. Každopádně bude v Miláně těžká a prestižní konkurence.

Michal Čermák

Vysoký kredit veletrhu je zajištěn faktem, že probíhá paralelně s jednou z nejprestižnějších světových designérských akcí Salone Internazionale del Mobile. Design a jeho příznivci z celého světa každoročně zaplaví na několik dní Miláno – výstavní prostory, ulice i hotely – a způsobí ochromení městské hromadné dopravy. Ve speciální sekci pro mladé designéry se pod názvem That´s design! – The New Creative Generation prezentuje mezinárodní designérský dorost a významné evropské výtvarné školy v rušném centru města.

Podruhé v historii tohoto světoznámého veletrhu – poprvé v roce 2005 – představí letos studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze v samostatné prezentaci své návrhy a modely. Pod názvem Hostina pro návštěvníky z jiného světa budou v sekci That´s design! – The New Creative Generation vystaveny objekty určené pro stolování. Jak již název naznačuje, nepůjde o běžné hosty, kteří mají usednout kolem stolu, nýbrž o „návštěvníky z jiného světa“, což znamená, že i navržené předměty nebudou předměty běžnými a všeobecně známými. Na prostřeném stole naleznete objekty vytvořené netradičním způsobem s přesahem od jejich užité funkce až k volnému uměleckému dílu.

Společná školní prezentace je jednotným výstavním konceptem, na kterém se podílejí všechny ateliéry, které se dotýkají designu. Své exponáty představí Ateliér designu I,II,III, Ateliér skla, Ateliér architektury IV, Ateliér keramiky a porcelánu a Ateliér K.O.V. Koncept, Objekt, Význam, na výstavě se dále podílejí studenti z Ateliéru grafického designu a nových médií a z Ateliéru fotografie. Z velkého množství přihlášených prací byly pro prezentaci vybrány nejlepší exponáty komisí, složenou z osobností designérských disciplin na VŠUP: Eva Eisler, Michal Froněk, Jiří Pelcl a Rony Plesl. Pro konečný výběr exponátů a instalaci výstavy byli přizváni externí kurátoři a garanti: Jana Zielinski a Jiří Macek.

Tisková zpráva VŠUP

Klíčová slova: