Cena Czech Grand Design 2016 zná své vítěze

Středa, 22. Březen 2017 - 10:00
| Napsal:

Večer 21. března se ve slavnostních prostorách Stavovského divadla sešly přední osobnosti českého kulturního života, aby vzdaly hold designu a umění. Konalo se zde vyhlašování vítězů ceny Czech Grand Design za rok 2016, která si klade za cíl ocenit mimořádné počiny v oblasti designu, grafiky, fotografie a ilustrace a zároveň s nimi seznámit i širší veřejnost. Vyhlašování letošních laureátů v celkem deseti kategoriích se neslo v uvolněném duchu, nechyběla divadelní show, komická vystoupení, zábavné komentáře a ani kvalitní design. Galavečer přenášela i ČT Art.

21.3. 2017 proběhlo slavnostní vyhášení cen Czech Grand Design 2016
Fotoalbum: 

Pořadatelé si pro hosty připravili překvapení hned zkraje večera, předávání cen totiž zahájili poměrně netradičně akrobatickým číslem na houpačkách. Diváka tak okamžitě vyvedli z míry a jasně naznačili směr, kterým se měla celá událost ubírat: finále Czech Grand Design 2016 nemělo být pouze předáním cen, ale rovnou zábavnou show. A nás rozhodně bavila. Zatímco klasická předávání cen obvykle moderuje pár – konvence velí, že muž a žena – na udělování cen za český design bylo všemu jinak: večer měly pod taktovkou hned tři holky z Moravy. A rozesmát diváky se jim podařilo už jen jmenováním dlouhého seznamu partnerů cen.

Připomněly nám také, jakou roli hraje design v naší každodenní zkušenosti. „S tím, co designéři vymyslí, musíme dennodenně žít,“ zazněl jeden z pravdivých postřehů, který si přesto málokdy uvědomujeme. „Designéři jsou všude, nedá se jim uniknout,“ přisadila si další z moderátorek. Co tím chtěly básnířky říci, je jasné. Design náš všední život zásadně ovlivňuje, a to do nejmenších detailů. Setkáváme se s ním v práci, doma, v tramvaji… A paradoxně je za ten nejlepší design mnohdy považován právě ten, kterého si normálně vůbec nevšimnete. To naštěstí neplatí pro Akademii designu České republiky, která letošní vítěze vybírala. Zrekapitulujme si oceněné ve všech kategoriích.

Ilustrátor/ka roku

Prvně vyhlášená byla letos nově zavedená kategorie ilustrátora/ky roku. „Rok 2016 byl v ilustraci velmi silný. Ukazuje se, že je zde mimořádně nadaná mladá generace, která zcela ovládla nominace. Jsme rádi, že letošní Ceny uvedly tuto novou kategorii a že se hned potvrdilo její silné osazení,“ nechala se slyšet Jana Zielinski, členka Přípravného výboru cen Czech Grand Design.

Cenu ilustrátor roku získal Michal Bačák za ilustrace pro časopis Newsweek a malby pro českého výrobce designových předmětů Křehký.

Objev roku

Vtipné moderátorky večera při příležitosti udělování ceny objev roku zmínily jednu nemilou skutečnost, na kterou všichni raději zapomínáme: „Pokud budete nominováni na objev roku a budete druzí, třetí nebo pátí, je zcela jisté, že už tuto kategorii nikdy nevyhrajete.“ Nemilosrdnost tohoto prohlášení okamžitě zjemnily, když hned vzápětí dodaly, že všichni nominovaní mohou těžit už z faktu, že byli pro svět designu objeveni. I to je koneckonců nemalý úspěch. Své o tom věděl herec René Hejl, který cenu přišel předat. Jako astrofyzik v seriálu Kosmo objevoval vesmír a předání ceny si tak mohl dovolit zakončit parafrází legendární věty: „Malý krok pro člověka, velký skok pro český design.

Vítězem ceny objev roku se stal Eduard Herrmann s návrhem parkové lavičky Satellite od mmcité1 a svítidla Ignis od sklárny BOMMA.

Obchod roku

Ačkoli jsme v redakci měli svého vlastního favorita, s akademií se letos náš tip minul. Knihkupectví a vydavatelství Page Five bylo ale hned naší druhou volbou a jsem rádi, že se jim povedlo takové ocenění získat. Ostatně, jedna ze zakladatelek obchodu velice sympaticky odpovídala na otázku, čím je pro ni obchod výjimečný. Podle ní „je to ta nejlepší práce na světě.

Výrobce roku

Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR vyhrála designová sklárna BOMMA. Její zakladatelé neskrývali své nadšení, protože řadu nominací se jim konečně podařilo proměnit na vítězství. Při děkovné řeči ocenili, že Akademie zhodnotila jejich pětileté úsilí.

Grafický/á designér/ka roku

Vítězem se stává: studio Oficina! Porotu si získalo jednoduchým a funkčním řešením vizuálního stylu festivalu Mouvo.

Fotograf/ka roku

Za portréty studentů katedry scenáristiky a dramaturgie FAMU a fotografie pro kolekci Chataři si cenu odnesla Vendula Knopová.

Módní designér/ka roku

Kdy jindy než před vyhlášením této kategorie se měla konat módní přehlídka? Na pomyslném mole defilovaly návrhy všech nominovaných, kteří se dostali až do finále. Cenu přišla předat usměvavá Eman Ghaleb, studentka teplického gymnázia pocházející z Jemenu. Vloni se kvůli svému vyznání a šátku, který nosí, stala terčem šikany a štvavé kampaně. Děkujeme tímto Akademii designu ČR za její výběr pro předávání ceny. Tu získal Miro Sabo se svou kolekcí jaro/léto 17.

Designér/ka šperku roku

Za své kolekce inspirované japonskými lovkyněmi perel Dragon Spirit a Mononoke si cenu nepochybně zasloužila. A o kom že je řeč? No přeci o Markétě Kratochvílové.

Designér/ka roku

Vyhlášení té nejzásadnější kategorie na sebe nenechalo dlouho čekat. Po představení nominovaných následovalo pár chvilek napětí. Až pak zazněla dlouho očekávaná věta: vítězem se stává – studio deFORM. Jeho členové Václav Mlynář a Jakub Pollág získali ocenění za interaktivní hru KOSKI, která prostřednictvím digitální platformy kombinuje reálný a virtuální svět, a dále za policový systém ZIG ZAG.

Síň slávy

Do síně slávy letos vchází Rostislav Vaněk. V roce 1974 stál u počátku sdružení Typo&, později inicioval založení mezigeneračního TypoDesignClubu a v posledních letech působil jako předseda Mezinárodního bienále grafického designu v Brně. Nejvíce se do obecného podvědomí zapsal vizuálním stylem informačního systému pražského metra, který byl ale již nahrazen (a podle nás bohužel za méně kvalitní). V roce 2008 založil studio Signature Type Foundry, kde dále pracoval na nových typech písma.

Grand designér/ka roku

Vyhlášení vítěze všech vítězů proběhlo až na samotném konci večera. My však nebudeme napínat. Grand designérem/kou roku 2016 ceny Akademie designu ČR Czech Grand Design se stává: deFORM! Za redakci gratulujeme! Zástupci studia se mohli v obležení tří krásných moderátorek posadit na růžový trůn pro vítěze a nasadit si korunu od loňské vítězky Liběny Rochové. Stali se tak jedenáctým absolutním vítězem ceny Czech Grand Design. Závěrem můžeme snad už jen zopakovat motto letošního galavečera: „Sláva vítězům, čest tvořícím a hlavy v oblacích!