Ceny Czech Grand Design uvedou do Síně slávy profesora Jana Solperu

Datum konání: 14.03.2015 (Celý den)

Úterý, 3. Březen 2015 - 10:31
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Významný český grafický designér, typograf a pedagog, který se ve své práci věnuje zejména designu písem, knižní a propagační grafice, bude za své celoživotní dílo uveden do Síně slávy v rámci slavnostního vyhlášení Cen Czech Grand Design 14. března 2015.

Ceny Czech Grand Design uvedou do Síně slávy profesora Jana Solperu - zdroj fotografií: Profil Media s.r.o.
Fotoalbum: 
Ceny Czech Grand Design uvedou do Síně slávy profesora Jana Solperu - zdroj fotografií: Profil Media s.r.o.
Ceny Czech Grand Design uvedou do Síně slávy profesora Jana Solperu, DON JUAN - plakát - zdroj fotografií: Profil Media s.r.o.
Ceny Czech Grand Design uvedou do Síně slávy profesora Jana Solperu, NEJ - plakát - zdroj fotografií: Profil Media s.r.o.

Jan Solpera se narodil v Jindřichově Hradci, vystudoval pražskou UMPRUM, kde byl žákem profesora Františka Muziky a po několika letech se na ní vrátil také v roli pedagoga. Od roku 1973 vedl po třicet let ateliér knižní grafiky a písma. S dílem Jana Solpery se můžeme setkat často i v běžném životě - jedno z jeho písem nesou například české bankovky, přebaly známých knih, plakáty a další materiály. Solpera je také autorem klasifikace tiskových písem a z řady jeho studentů se stali významní a respektovaní grafičtí designéři současnosti. „Pan Solpera mě dokázal přesvědčit, že písmo je živé a že ho stačí jen tak nějak vyklepat z papíru. Nebál se mi otevřít dvířka pro něho jistě k mnohdy těžko pochopitelným experimentům a dokázal se tak nějak přirozeně nadchnout pro cesty, kterými by se sám asi nikdy nevydal“, říká grafický designér Petr Babák, zakladatel studia Laboratoř, který se stal Grand designérem roku 2009.

Jan Solpera se tak připojí k osobnostem jako František Vízner, Jan Kaplický, René Roubíček, Libuše Niklová, Zdeněk Ziegler a dalším významným designérům a teoretikům, kteří byli v průběhu let do Síně slávy uvedeni.

Ceny Czech Grand Design budou v rámci galavečera 14. března 2015 slavnostně vyhlašovat vítěze celkem jedenácti kategorií, a to Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR, Módní designér roku, Designér šperku roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Výrobce roku – Cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Obchod roku, Objev roku, Síň slávy, Grand Designér roku – Cena Erste Premier a udělena bude také Cena veřejnosti. Přímý přenos uvede ČT art ve 20:25.

www.czechgranddesign.cz