Novinky a názory / zprávy

Co uvidíte na SIGNAL festivalu 2016?

SIGNAL festival láká i v letošním programu na silné zážitky z působivých a technologicky unikátních světelných instalací významných domácích i zahraničních umělců. Vše bude v ulicích Prahy k vidění od 13. do 16. října. Naplánujte si už teď, kdy a kde se podíváte.

EARCH.CZ , 10. 10. 2016

Obří humanoidi i unikátní technologie

Jedním z nejvýraznějších symbolů SIGNAL festivalu 2016 budou jednoznačně humanoidi australské umělkyně Amandy Parer. Zářící bílé postavy se pyšní výškou od osmi do dvanácti metrů a Prahu obsadí rovnou na pěti místech. Amandu Parer při jejich vzniku inspiroval animovaný sci-fi film Divoká planeta ze sedmdesátých let natočený v československo-francouzské koprodukci. Partnerem instalace je společnost Pražská plynárenská.

Odkaz na práci Amandy Parer zde.

Velikost bude první, ale rozhodně ne poslední věcí, která zaujme i u instalace Monolith powered by Mercedes-Benz, za kterou stojí české studio Hyperbinary a byla vytvořena právě pro Mercedes-Benz. Čtyřmetrový světelný monolit, který bude umístěný v Pařížské ulici u hotelu InterContinental, je tvořený z více než tří tisícovek LED kuliček. Každá z nich v sobě nosí svoji programovou informaci a dohromady vypráví světelný příběh doprovázený hudbou světově uznávaného bosenského hudebníka a producenta DJ Billaina. Technologie instalace, která vizuálně připomíná hologram, je zcela unikátní a v České republice bude použita úplně poprvé.

Instalace, která se objeví v ulicích Prahy, konkrétně před nákupním centrem PALLADIUM, které je jejím partnerem, již v neděli 9. října jako festivalový teaser, je Brocken 5.1. japonského umělce Yasuhira Chido. Zdánlivě obyčejná krychle má v sobě kolem šedesáti tisíc drobných děr, které umožňují do uzavřeného prostoru proudění světla. Návštěvník díky tomu může na vlastní kůži zažít vzácný jev takzvaného brockenského strašidla, který se objevuje ve vysokých horách. Instalace bude přístupná i přes den, protože je funkční i za denního světla.

Odkaz na instalaci Brocken 5.1. zde.

Silné zážitky z instalací plných pohlcující atmosféry

Přestože většina instalací SIGNAL festivalu se nachází ve volném venkovním prostoru, několik z nich je indoorových a je třeba počítat s omezenou přístupností limitovanou počtem návštěvníků. Případná chvíle čekání se ale jednoznačně vyplatí. Silné zážitky mohou lidé čekat od instalace významného ruského uměleckého studia Tundra. Dílo umístěné v rozestaveném Paláci Národní v ulici Národní využívá špičkových světel české společnosti ROBE, která dodává světelnou techniku například na turné zpěvačky Beyonce a dalším výrazným umělcům. Studio Tundra na pozadí rozestavené budovy rozehraje s využitím světel a impresivního hudebního doprovodu úchvatné představení Epicenter v.2.

Okolí Národní ulice bude letos poprvé významnou zastávkou festivalu. Kromě instalace studia Tundra se bude přímo na ní, konkrétně na nádvoří Akademie Věd České republiky nacházet i dílo Horizont událostí slovenského autora Dávida Sivého. Ten návštěvníky vtáhne z rušné ulice do tunelu oslnivého světla, který způsobí zajímavé emoční prožitky.

Zásadní vnitřní instalací je obří kupole SIGNAL Dome, která letos nabídne tři sférická představení. Dvě večerní, od českého studia The Macula a turecké dvojice umělců Can Buykberbera a Yagmur Uyanik, a jedno denní, za kterým stojí tvůrce Jan Šíma. Denní projekce bude na SIGNAL festivalu zcela poprvé a bude věnována především dětem. Jejím motivem je Praha za dob Karla IV.

SIGNAL Dome je jedinou instalací se vstupným. Vstupenky od 75 Kč do 190 Kč jsou k dostání v předprodeji zde nebo v pokladně Dome na Klárově během festivalu.

Odkaz na instalaci Hidden Towers (TheMacula) zde.Odkaz na instalaci Morphogenesis (Can Buykberbera a Yagmur Uyanik) zde

Projekce v režii návštěvníků i ovládání světla a zvuku

SIGNAL festival pro letošek chystá tři výrazné interaktivní instalace, které jsou vhodné i pro děti. Návštěvníci festivalu si budou moci v prostorách Klementina vyzkoušet, jaké je to hrát na světelný hudební nástroj, na jehož principu funguje laserová struna Davida Vrbíka. Paprsek světla se díky nejnovějším technologickým principům při dotyku chová jako skutečná struna v hudebním nástroji – rozechvěním vytváří zvuk, který následně přirozeně doznívá. Rozeznít zpěv i rozsvítit světlo světlušek bude možné díky dílu Light Sowers od francouzského umělce Maotika. Instalace, jejímž partnerem je společnost ČEPS, je postavena na laserech, které návštěvníci pouhým dotykem rozsvítí a dílo uvedou do chodu. Stovky ztichlých a ztlumených objektů se tak jejich přičiněním promění v živý svět cvrlikajících nočních tvorů, který rozsvítí temné kouty Vojanových sadů.

Odkaz na instalaci Light Sowers zde.

Vytvořit si vlastní světelnou projekci umožní instalace amerického vědce a umělce Zacharyho Liebermana. Jeho projekt Reflection Studies si stanovil odvážný cíl – zjistit, jestli a jak dokážeme malovat světlem. Zachary Lieberman si za tím účelem připravil pro návštěvníky SIGNALu velký světelný stůl, kde nechává volnou ruku jejich kreativitě. Sami lidé mohou vyzvídat, testovat, ale hlavně tvořit pomocí světel a stínů. Stůl se tak díky nim neustále proměňuje a každý, kdo se k němu postaví, se v tu chvíli stává jeho spolutvůrcem a autorem projekce, která se tvoří na ploše před ním.

Odkaz na instalaci Reflection studies zde

Videomappingy ze tří úhlů pohledu

Každoročně se největšímu zájmu těší videomappingové projekce. Letos budou mít lidé možnost vidět celkem tři. Na oblíbeném kostele sv. Ludmily na náměstí Míru se odehraje druhý díl cyklu Point Line Surface Solid od Daniela Rossy. Ten si právě Ludmilu vybral do svého seriálu čtyř architektonických klenotů Evropy, které promění v rámci svého projektu. První budovou byl Palác Parlamentu v Bukurešti.

Odkaz na projekci v Bukurešti: zde.

Výrazné ruské studio Radugadesign, které stojí například za vizuálními show na zahájení a zakončení MS v hokeji 2016 v Rusku nebo na Zimních olympijských hrách v Soči, si připravilo videomapping na palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výrazné barvy a tvary mappingu vychází z takzvaných „big dat“, které studio převedlo do působivé projekce.

Trailer k videomappingu Radugadesign: zde.

Třetí videomapping vytvořilo španělské studio Tigrelab. Projekce na Michnův palác diváky provede neznámou planetou s osmi neznámými živočišnými druhy, které byly na rozdíl od těch, které známe, vytvořeny pohybem, objemem a zvukem. Projekci si lidé nejvíce užijí s 3D brýlemi, které budou před vstupem k paláci k zakoupení.

Více informací na webu či na Facebooku.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 10. 10. 2016
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři