Designblok 2016 na papíře

Čtvrtek, 2. Únor 2017 - 13:00
| Napsal:

Jelikož jeden týden v roce je pro design málo, organizátoři pražského Designbloku se rozhodli protáhnout si ročník 2016 až do února. Vydali knihu, která mapuje 18. ročník veletrhu, a pokřtili ji, trochu netradičně, výskokem.

Designblok book 2016, foto: Tomáš Kodet
Fotoalbum: 

Křest – místo sektu skok

Knihkupectví v Národní galerii Koenig BOOKS ve Veletržním paláci bylo ideálním místem pro křest. Ve společnosti tolika uměleckých publikací se sice může zdát, že Designblok book nezaujme, bylo tomu ale právě naopak. Organizátoři mluvili krátce a zábavně, takže vše probíhalo, jak má. Kniha si zřejmě před vydáním musela projít velice tvrdým procesem, jinak si nedokážu vysvětlit, proč všem, kdo se na jejím vzniku podíleli, bylo líto polít sektem jeden z výtisků. Odůvodnili to slovy, že knih je málo a že každý si svůj výtisk posléze může polít sám.

Součástí křtu byla i vernisáž výstavy fotografií Michaely Karáskové, která vytvořila skoro celou fotodokumentaci pro knižní zpracování.

„Ráda trávím čas s inspirativními lidmi. Ráda jim naslouchám a získávám tak nové, rozmanité pohledy na svět. Každý z designerů jako by byl vědcem a filozofem vlastního směru, bádajícím nad způsobem uchopení světa. Baví mě sledovat lidi, kteří jsou pro něco zapálení. Baví mě toto zapálení dokumentovat. Portrétování je pro mě výzva, jestli zapálení spojené s charakterem člověka dokážu do fotky přenést. Když se to povede, jsem neskutečně šťastná,“ říká fotografka Michaela Karásková.

 

Kniha – kterákoli stránka, dobrá stránka

Mozaiku, která zachycuje jednotlivé momenty, obrazy a myšlenkové koláže, lze otevřít na kterékoli stránce, lze jí listovat pozadu, od prostředka, od konce, od začátku. Začtete se kdekoli. Kniha zachycuje aktuální proudy současného designu, jeho tvůrce a spotřebitele, postřehy, inspirace a myšlenky, to vše v konkrétních pracích více než stovky designérských studií.

Na publikaci spolupracovali autor konceptu a editor Jiří Macek, grafická designérka Martina Černá a fotografka Michaela Karásková.