Designblok vyhlásil vítěze mezinárodní soutěže Diploma Selection 2015

Neděle, 25. Říjen 2015 - 21:45
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Soutěž Design Diploma Selection 2015 má své vítěze. V sobotu 24. října převzali ocenění za nejlepší diplomové práce absolventi z České republiky i zahraničí. V produktové části porotu nejvíce oslovil Jorge Penadés, módní část opanovala holandská módní designérka Janina Volkmer. Z českých diplomových prací zvítězil Michal Strach se svojí kolekcí Vnitřní prostor. Všichni vítězové obdrží cenu v hodnotě 1000 Eur a možnost prezentace na příštím ročníku Designbloku zdarma.

Janina Volkmer, Samfélag - foto © Designblok Diploma Selection
Fotoalbum: 

Holandská módní návrhářka, absolventka Utrecht School of Arts, Janina Volkmer, porotu zaujala kolekcí Samfélag, ve které zachytila barvy polární záře. Fascinace islandskou a skandinávskou přírodou se setkávají v kolekci, která kombinuje tradiční pletací techniky islandských obyvatel a třpytivé materiály. „Zkoumala jsem materiály a jejich vlastnosti, abych do kolekce přinesla danou atmosféru. Právě kombinací různorodých materiálů a duhových barev vznikla látka, která při dopadu světla vytváří dojem polární záře,“ vysvětluje autorka.

Vítězem produktové části se stal Jorge Penadés, který představil porotě jedinečný projekt Structural Skin. Penadés vytvořil nový materiál zpracováním a recyklováním ústřižků a zbytků z kožařského průmyslu. Kousky zvířecí kůže a odřezky smíchané se speciálním lepidlem stačil do forem a vytvořil tak pevný a ekologický materiál pro další využití. Zbytky bot, odpad z koženého nábytku nebo oděvů se tak proměňuje v nový funkční produkt.

Nově byla také udělena cena pro nejlepší z českých diplomových prací, kterou podpořila společnost T-Mobile Czech Republic. Ocenění si odnesl Michal Strach za svůj projekt Vnitřní prostor. „Objekty, užité předměty a věci denního života stojí v abstrahovaném stavu bok po boku v novém kontextu, měřítku a zpracování, získávají nový obsah a novou formu. Stávají se architektonickou zástavbou, aktéry dění ve světě na pracovní ploše. Fungují nejprve jako obrazy instalace, následně po přepracování se znovu mohou stát produkty spotřební společnosti,“ uvádí absolvent pražské UMPRUM.

Soutěž Designblok Diploma Selection

Designblok Diploma Selection, soutěž evropských diplomových prací́, je otevřena všem absolventům akademií či vysokých škol, kteří absolvují v oboru produktového designu nebo módy v dané zemi. V letošním roce se Diploma Selection zúčastnili diplomanti z Holandska, Polska, Španělska, Estonska, Bulharska a České republiky a dalších zemí. Vítěze vybrala mezinárodní porota, která se skládá z významných evropských kurátorů, galeristů a novinářů zvolí ty nejlepší projekty z obou kategorií. Nově bude vyhlášena také nejlepší česká diplomová práce, kterou podpoří společnost T-Mobile Czech Republic částkou 1000 EUR. Soutěž se koná za spoluorganizace a podpory EUNIC Cluster ČR. V letošním roce se soutěže zúčastnilo 18 produktových designérů a 11 módních designérů ze sedmi evropských zemí.

Složení poroty

Rossana Orlandi, galeristka, Spazio Rosana Orlandi (IT); Lina Kanafani, kurátorka, galeristka, MINT shop (UK); Francois Leblanc, galerista, S. Bensimon (FR); Gilles Massé, Wallpaper Store (IT); Andrea Běhounková, šéfredaktorka ELLE (CZ); Danica Kovářová, šéfredaktorka Dolce Vita (CZ); Tulga Beyerle, ředitelka Kunstgewerbemuseum, Dresden (AT); Agnieszka Jacobson-Cielecka, vedoucí ateliéru designu, School of Form, Poznań (PL); Cok de Rooy, kurátor, galerista, Frozen Fountain (NL); Esther Sternkopf, creative director, ELLE (PL); Jean-Piére Blanc, ředitel Villa Noailles, Hyères (FR) a další..